Устав на Соединетите Американски Држави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Првата страница на Уставот на САД

Уставот на Соединетите Американски Држави (англиски The United States Constitution) е највисок закон во САД и воедно најстар устав на светот. Донесен е на Конвенцијата во Филаделфија на 17 септември 1787 година. Со него Соединетите Држави се претворени во федерална држава. Уставот формално стапил насила на 21 јуни 1788 година, а почнал да се применува од 13 септември 1788 година, додека новите државни органи почнале со работа на 4 март 1789 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]