Волфија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Волфија
WolffiaArrhiza2.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Монокотиледони
Ред: Воднотегавовидни
Семејство: Аруми
Потсемејство: Водни леќи
Род: Волфија
Schleid.
Видови

9-11, во текстот

Волфија (науч. Wolffia) е род на 9 до 11 видови кои претставуваат цветни растенија на светот. Тие се водни растенија налик на снегулки од пченкарно брашно кои плутаат по површината. Волфијата е слободно-пловен талус, по боја зелен или жолто-зелен, без никакви корења. Цветот на растението излегува во вдлабнатина на горната површина од расатението. Има еден прашник и еден толчник. Поединечните билки често пловат во парови или пак образуваат пловечки ќилим заедно со сродни растенија како водната леќа (Lemna) и коренестата водна леќа (Spirodela). Речиси сите видови се мошне широко распространети ширум неколку континенти. Волфијата се состои од 40% протеини, (исто колку и сојата), и со тоа е добар извор на високопротеинска исхрана. Во Азија, уште од дамнешни времиња волфијата се собира и користи во исхраната.

Одбрани видови[уреди | уреди извор]

Илустрација на Wolffia arrhiza

Наводи и надворешни врски[уреди | уреди извор]