Британски острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Британски Острови)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Британски острови
Карта на Британските острови
Карта на Британските острови
Географија
Место Западна Европа
Координати 54° СГШ 4° ЗГД / 
Вкупно острови 6,000+
Поважни острови Велика Британија и Ирска
Површина 315,134 км2
Најг. висина 1,344 м
Најв. точка Бен Невис
Управа
Најголемо нас. место Даблин
Најголемо нас. место Лондон
Најголемо нас. место Даглас
Најголемо нас. место Сент Хелиер
Најголемо нас. место Сент Питер Порт
Демографија
Население ~65 милиони

Британските острови (англиски: British Isles, ирски: Oileáin na Breataine), се острови покрај северозападниот брег на Европа, и ги опфаќаат Велика Британија (Англија, Шкотска и Велс), Северна Ирска и Ирска), островот Ман и неколку илјади помали соседни острови. Во документите на владата на Република Ирска понекогаш се смета дека таа не е дел од Британските острови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Терминологија на Британските острови (англиски)


Надворешни врски[уреди | уреди извор]