Лахта-центар

Координати: 59°59′14″N 30°10′37″E / 59.9871° СГШ; 30.1770° ИГД / 59.9871; 30.1770
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лахта-центар
Лахта-центр
Зградата во јули 2018 г.
Карта
Поранешни називиКула „Газпром“, Охта-центар
Општи податоци
Статусзавршена
МестоСанкт Петербург, Русија
ЗемјаРусија
Координати59°59′14″N 30°10′37″E / 59.9871° СГШ; 30.1770° ИГД / 59.9871; 30.1770
Почната2012
Завршена2021
Трошок за изградба1,77 млјд долари[1]
СопственикГазпром нефт
Висина462 м
Технички податоци
Катови87
Лифтови40[2]
Проектирање и изградба
АрхитектРМЏМ (до 2011), Горпроект
Архит. бироРМЏМ (до 2011), Горпроект[3]
Главен изведувачРенесанс

Лахта-центар (руски: Лахта-центр) — 87-катен облакодер кој се наоѓа во Лахта во Санкт Петербург, Русија. Со висина од 462 метри, ова е највисока зграда во Русија, највисока зграда во Европа, и 13. највисока зграда во светот.[4][5][6][7] Лахта-центарот исто така е втора највисока градба во Русија и Европа, после Останкинската кула во Москва.[8] Зградата е нов симбол на Санкт Петербург.

Времеслед на изградбата[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трошоци за градба
  2. Elevators in a skyscraper
  3. Europe's tallest skyscraper is nearing completion in St. Petersburg
  4. „Lakhta Center - The Skyscraper Center“. skyscrapercenter.com. Посетено на 2018-06-13.
  5. „Lakhta Center Website, Концепция проекта“. Архивирано од изворникот на 2016-03-30. Посетено на 2012-08-15.
  6. „Federal Air Transport Agency Authorization“ (PDF). 2011-07-19. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-16. Посетено на 2012-08-15.
  7. „Lakhta Center“. The Skyscraper Center. Council on Tall Buildings and Urban Habitat. Посетено на 22 January 2014.
  8. „Council on Tall Buildings and Urban Habitat, '100 Future tallest buildings in the world'. Архивирано од изворникот на 2012-07-23. Посетено на 2012-08-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]