Вилхелм фон Тегетоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилхелм фон Тегетоф
noframe
Вилхелм фон Тегетоф
РоденМарбург (Марибор), Шатерска, Австриско Царство
(денес Марибор во Словенија)
ПочиналВиена, Австроунгарија
(денес Австрија)
Држава Австриско Царство
 Австроунгарија
РодAustria-Hungary-flag-1869-1918-naval-1786-1869-war.gif Австроунгарска морнарица
Чинвицеадмирал
Битки/војниБитка кај Хелголанд; Битка кај Виса

Вилхелм фрајхер фон Тегетоф (германски: Wilhelm Freiherr von Tegetthoff; 23 декември 1827 - 7 април 1871) — австриски благородник и адмирал кој командувал со австриската северноморска флота за време на Втората шлесвишка војна во 1864 година и Австриско-пруската војна во 1866 година. Се смета за еден од најистакнатите поморски заповедници на XIX век, Тегетоф бил познат и по своите иновативни тактики и инспиративното водство.

Бојата тегет го добила името по овој адмирал, поради изгледот на неговата униформа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „тегет“ — Лексикон на македонскиот јазик на офф.нет

Надворешни врски[уреди | уреди извор]