Прејди на содржината

Либерланд

Координати: 45°46′0″N 18°52′0″E / 45.76667° СГШ; 18.86667° ИГД / 45.76667; 18.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Слободна Република Либерланд
Svobodná republika Liberland
Free Republic of Liberland
Знаме Грб
ГеслоŽít a nechat žít
„Живеј и пушти нè да живееме“
Местоположба на Либерланд
Главен градЛиберполис
45°46′N 18°52′E / 45.767° СГШ; 18.867° ИГД / 45.767; 18.867
Службен јазик чешки, англиски
Уредување уставна република со елементи на непосредна демократија (предвидено)
 •  Претседател Вит Једличка (основач)
Основана
 •  Основана 13 април 2015 
Површина
 •  Вкупна 7 км2 
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Страница
liberland.org

Либерланд, полн назив: Слободна Република Либерланд (чешки: Svobodná republika Liberland, англиски: Free Republic of Liberland) — самопрогласена микродржава објавена на 13 април 2015 г. од страна на чешкиот политичар Вит Једличка на ничија парцела на западниот брег на реката Дунав, помеѓу Хрватска и Србија. На официјалното мрежно место на Либерланд, се вели дека државата е направена за време на државниот спор помеѓу Хрватска и Србија. По Југословенските Војни некои погранични територии, како островот Вуковар и островот Шаренград беа спорни, но оваа област (позната како Горна Сига) остана неподигната.[1]

Реката Дунав, која е единственото крајбрежје на Либерланд, е класифициран како меѓународен воден пат. Постојат две меѓународно признани суверени држави кои се помали од Либерланд: Монако и Ватикан.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Либерланд се наоѓа во најголемиот зелен дел на земјишните парцели, означен како Сига на картата. Поради разликите во пограничните определби, на жолто обоени делови на исток се тврдеше дека од Србија и од Хрватска. Зелени делови останаа неподигнати од двете страни.

Како што е опишано од страна на Једличка, ниту Србија ниту Хрватска или која било друга држава полага право на сопственост. Границата е утврдена во согласност со хрватските и српските гранични определби,су веренитетот не се меша со било која друга држава. Једличка изјавил дека официјална нота ќе биде испратена до Хрватска и Србија, а подоцна и на сите други држави, со формално барање за меѓународно признавање.

На 13 април 2015 Вит Једличка од чешката Партија на слободни граѓани, која ги заснова своите вредности на класичната либерална идеологија, е соработник со Јаромир Мишкоски кој го изврши првото знаме на територијата на Либерланд.[3]

Државјанство[уреди | уреди извор]

Либерланд ќе работи на отворен граничен режим. Геслото на Либерланд гласи „Живеј и пушти нè да живееме“ (Žít a nechat žít). Целта на државата е да се создаде општество во кое праведните луѓе ќе можат да напредуваат без неефикасните државни прописи и даноци. Основачите се инспирирани од земји како Монако и Лихтенштајн. Једличка прифаќа барања за државјанство, а според официјалното мрежно место, само комунистите, неонацистите и екстремистите не се квалификуваат за државјанство.[3]

Устав[уреди | уреди извор]

Во времето на формирањето на Либерланд, уставот беше сè уште во фазата на планирање, иако тој е опишан како инспирирација од уставот на Швајцарија.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Постојат планови за официјален криптовалутен систем, иако сите други валути ќе им бидат дозволени. Политичарите ќе биде уставно забранети да ја задолжуваат државата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Liberland“. liberland.cz. Посетено на 15 April 2015.
  2. McKirdy, Euan (25 April 2015). „Liberland: Could the world's newest micronation get off the ground?“. CNN. Посетено на 25 April 2015.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Koulová, Zuzana (15 April 2015). „On to myslí vážně! Vít Jedlička, zakladatel nového státu Liberland, promluvil. Zavádí elektřinu, internet, všechno. A lidé se k němu hrnou“ (чешки). Parlamentní Listy. Посетено на 15 April 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°46′0″N 18°52′0″E / 45.76667° СГШ; 18.86667° ИГД / 45.76667; 18.86667