Вит Једличка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вит Једличка
Vít Jedlička
Vít Jedlička - portrét (cropped).jpg
1-ви Претседател на Слободна Република Либерланд
На должноста
Стапил
13 април 2015
Лични податоци
Роден(а) 6 септември 1983 (1983-09-06) (39 г.)
Храдец Кралове, Чехословачка
(денес Чешка)

М-р Вит Једличка (на чешки: Vít Jedlička (чешки изговор: [ˈviːt ˈjɛdlɪtʃka]), роден на 6 септември 1983 година во Храдец Кралове, Чешка) — чешки политичар, публицист и активист. Тој е основач на самопрогласената микронација Либерланд[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Liberland: Could the world's newest micronation get off the ground?“. CNN (англиски). 29 април 2015. Посетено на 28 декември 2017.