13 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

13

тринаесет
12 13 14
Редно: тринаесетти
Делители: 1, 13
Факторизација: 13
Римски: XIII
Двоично: 1101
Осмеречно:
Шеснаесетеречно: D
Природен број   Список на природни броеви

13 (тринаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 12 а претходник на бројот 14.

Поврзано[уреди | уреди извор]