13 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

13

тринаесет
12 13 14
Реден број: тринаесетти
Делители: 1, 13
Факторизација: 13
Римски броеви: XIII
Бинарно: 1101
Октално:
Хексадецимално: D
Природен број   Листа на природни броеви

13 (тринаесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 12 а претходник на бројот 14.

Види исто така[уреди | уреди извор]