12 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

12

дванаесет
11 12 13
Редно: дванаесетти
Делители: 1, 2, 3, 4, 6, 12
Факторизација:
Римски: XII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

12 (дванаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 11 а претходник на бројот 13.

Поврзано[уреди | уреди извор]