14 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

14

четиринаесет
13 14 15
Реден број: четиринаесетти
Делители: 1, 2, 7, 14
Факторизација:
Римски броеви: XIV
Бинарно: 1110
Октално:
Хексадецимално: E
Природен број   Листа на природни броеви

14 (четиринаесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 13 а претходник на бројот 15.