Знаме на Обединетите Нации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маслиновите гранчиња го симболизираат мирот
Првобитното знаме од 1945.

Знамето на Обединетите Нации е усвоено на 20 октомври, 1947 година.

Знамето е официјален амблем на Обединетите Нации. На него е прикажана планетата Земја во бела боја на сина позадина опкружена со маслинови гранчиња, кои го симболизираат мирот. СИната позадина ги симболизира сите луѓе на светот. Знаме слично на ова прв пат е употребено во 1945, со разлики во прикажувањето на планетата земја [1]. Белата и сината боја се официјалните бои на Обединетите Нации.

Знамиња изведени од знамето на ОН[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]