Владимир Лисин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владимир Лисин
Владимир Лисин во 2009
Роден(а) 7 мај 1956
Иваново, Русија
Живеалиште Москва
Државјанство Русин
Образование Сибирски институт
Занимање член на бордот директори на Новолипетскиот комбинат
Богатство US$ 24 милијарди (2011)[1]
Сопружник оженет

Владимир Лисин (роден на 7 мај 1956 во Иваново) е руски тајкун од челичната индустрија. Тој се смета од страна на магазинот Forbes за најбогат човек во Русија и 14 најбогат во светот. Неговото богатство се проценува на околу 24 милијарди американски долари.

Лисин е член на бордот директори на Новолипетскиот комбинат и нејзин претседател од 1998 година. Во 1979 година дипломирал на Сибирскиот металуршки институт, а во 1989 година станал магистер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Profile of Vladimir Lisin on Forbes.com“. Forbes. март 2011. архивирано од изворникот на 31 јули 2012 г.. http://archive.is/MtSl. посет. 25 март 2011 г.