Рафаеле Еспозито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плакета во Неапол во знак на сеќавање на стогодишнината од изумот на пица Маргарита

Рафаеле Еспозито (итал. Raffaele Esposito) бил италијански гостилничар од XIX век, сопственик на меаната „Пицерија ди Пјетро е Баста Кози“. Некои велат дека тој е татко на современата пица, со тоа што приготвил една пица за кралицата Маргарита од Савоја во 1889 г. за да ѝ приреди добредојде во Неапол. Бидејќи сметал дека традиционалниот мастраф со лук е недостоен за кралска уста, Еспозито решил да стави домати, моцарела и босилек, чии бои ги симболизираат боите на италијанското знаме. Оваа пица ја нарекол „пица Маргарита“, истата која и нам ни е позната до ден денес.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]