Стерлингова награда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стерлингова награда (англ. Stirling Prize) — британска награда, која се доделува за достигнувања во архитектурата. Наградата, името го добила по архитектот Џејмс Стерлинг и се доделува еднаш годишно од страна на Кралскиот институт на британски архитекти (RIBA). Стерлинговата нагарада, официјално се доделува на „архитектите на градби, кои го имаат направено наголемиот придонес во британската архитектура во изминатата година“. Архитектите мора бидат членови на RIBA, а градбата може да биде каде било во Европската унија. Добитниците на наградата добиваат и стипендија, во износ од £ 20.000.

Доделувањето на наградата е воведено во 1996 година и се смета за најпрестижна архитектонска награда во Обединетото кралство. Таа се доделува како еквивалент во областа на архитектурата на Букеровата и Тарнеровата награда. Церемонијата на доделување на наградата се емитува на Channel 4, а спонзор е списанието Architects' Journal. Шест градби се избирааат во конкуренција на поголем број на градби, кои ја имаат добиено RIBA наградата. Оваа награда се доделува за градби кои прикажуваат „високи архитектонски стандарди и суштински придонес во локалната околина“. Во 2003, дури 70 вакви градби ја добија RIBA наградата.

Освен Стерлинговата награда, при нејзиното доделувње се доделуваат уште 7 други награди.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Како „Градба на годината.“

1987: Сиропиталиште Сент Едвардс, Џејн Дарбишир[1]
1991: Основно училиште Вудли, Нев Черчер[2]
1993: Галерии Саклер, Норман Фостер[3]
1994: Меѓународна железничка станица „Вотерлу“
1995: Стадион МекАлпајн, Хадерсфилд
Година Лауреат Дело
1996 Ходер, СтивенСтивен Ходер Зграда на стогодишнината („Центенари“),
Солфордски универзитет, Солфорд
1997 Џејмс Стерлинг, Мајкл Вилфорд и др. учесници Музичко училиште,
Штутгарт
1998 Foster and Partners Музеј на американското воздухопловство,
Империјален воен музеј, Даксфорд
1999 Future Systems Медиумски центар на Лордс,
Лондон
2000 Alsop & Störmer Пекамска библиотека,
Лондон
2001 Wilkinson Eyre Центар „Магна“,
Ротердам
2002 Wilkinson Eyre и Gifford Милениумски мост,
Гејтсхед
2003 Herzog & de Meuron Танцово улилиште „Лабан“,
Детфорд, Лондон
2004 Foster and Partners Корнишон“ (30 St Mary Axe),
Лондон
2005 EMBT и RMJM Зграда на Шкотскиот парламент,
Единбург
2006 Rogers Stirk Harbour + Partners Терминал 4 на мадридскиот аеродром „Барахас“
Мадрид
2007 Дејвид Чиперфилд Книжевен музеј на модерната,
Марбах на Некар, Германија
2008 Feilden Clegg Bradley Studios,
Alison Brooks Architects и
Maccreanor Lavington
Станбен комплекс „Акордија“
Кембриџ
2009 Rogers Stirk Harbour + Partners[4] Центар за нега „Мегис“,
Лондон
2010 Заха Хадид[5] Национален музеј на уметноста на XXI век (MAXXI),
Рим
2011 Заха Хадид[6] Академија „Ивлин Грејс“,
Лондон
2012 Стентон Вилијамс[7] Лабораторија „Сејнсбери“, Кембрички универзитет, Кембриџ, Англија
2013 Witherford Watson Mann Architects[8] Замок Астли, Нанитон

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Houghton Mifflin dictionary of biography, стр .400
  2. The Architects' journal, том 207, стр .32
  3. Peter Murray and Robert Maxwell, Contemporary British architects, стр .175
  4. Извештај за печат 2009 - Центар „Мегис“ Архивирано на 6 април 2013 г. (англиски)
  5. Хиткот, Едвин (3 октомври 2010). „Хадид конечно ја освои Стерлинговата награда“. Financial Times. Посетено на 3 октомври 2010. (англиски)
  6. Daily Telegraph, 2 октомври 2011
  7. Youngs, Ian. „Sainsbury Laboratory wins Stirling architecture prize“. BBC. Посетено на 14 October 2012.
  8. „Astley Castle wins Riba Stirling Prize for architecture“. BBC News. 26 September 2013. Посетено на 26 September 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]