Книжевен музеј на модерната

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Книжевен музеј на модерната
'Literaturmuseum der Moderne'
MarbachLiteraturmuseumModerne.jpg
Книжевниот музеј на модерната
Општи податоци
ГрадМарбах на Некар
ЗемјаГерманија
Завршена6 јуни 2006
Трошок за изградба17 млн. евра
НарачателГермански книжевен архив, Управа на Шилеровиот национален музеј
Проектирање и изградба
АрхитектДејвид Чиперфилд

Книжевен музеј на модерната (герм. Literaturmuseum der Moderne, LiMo) — музеј посветен на книжевноста на модернизмот (модерната) во состав на Германскиот книжевен архив (Deutsches Literaturarchiv) во градот Марбах на Некар, Германија

Музејот е отворен во септември 2006 г. и е дело на архитектот Дејвид Чиперфилд, поради кое во 2007 ја освоил престижната Стерлингова награда.. Изградбата чинела 10 милиони евра. Изведувач е Leonard Weiss GmbH, а инженерското решение е на Ingenieurgruppe Bauen.

Сместен е на карпеста висорамнина во пејзажниот парк во Марбах и гледа на долината на реката Некар. Во музејот се изложени и со архивирани ракописи и материјали поврзани знаменити книжевни дела од XX век. Меѓу позначајните ракописи се вбројуваат „Процес“ од Франц Кафка и „Берлин Александерплац“ од Алфред Деблин.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 48°56′10″N 9°15′24″E / 48.93611° N; 9.25667° E / 48.93611; 9.25667