Јап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јап
Yap
—  Острови  —
Јапскиот аеродром

Знаме

Амблем
Карта на државата Јап
Карта на островите Јап
Координати: 9°32′ СГШ 138°07′ ИГД / 
Сојузна држава Микронезија
Површина
 • Земјиште 1,000 км2
Население (2003)
 • Вкупно 6.300 жит.

Јап (јапски, волеајски, сатавалски, улитиски: Yap или Wa'ab[1]; англиски: Yap) е една од четирите сојузни држави во Микронезија. Јап е името главниот остров кој се наоѓа во Каролинските Острови и истото име се користи за посочување на уште три околни острови и поради тоа се нарекуваат Јапски Острови. Јапските Острови се блику еден со друг и се поврзани со корален гребен. Културата и традицијата на Јап е силно врзана со тие на околните острови.[2]

Главен град на Јап е градот Колонија. Колонија е центар на самиот остров Јап, но и на уште 14 атоли кои се распространети на територија од 800 километри источно и јужно. Во Јап има пет официјални јазици и тоа: англиски, јапски, волеајски, сатавалски и улитиски јазик. Во 2003 година Јап имал вкупно население од 6,300 жители, а вкупната површина изнесува 102 km². Јап е познат по камените пари познати како раиски камења.

Општини[уреди | уреди извор]

Сојузната држава Јап е поделена на следните општини[3]:

Јапски Остров
Околните острови

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. VisitYap.com
  2. Mary B. Dickenson, уред. National Geographic Picture Atlas of Our World. National Geographic Society. стр. 235. ISBN 0-87044-812-9. 
  3. Census 1987 with village population figures
  • Статија на Washington Post од 29 март, 1984.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]