Меѓународен аеродром Јап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународен аеродром Јап

Yap International Airport
  • IATA: YAP
  • ICAO: PTYA
  • ФВА РНМ: T11
    [[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/СД Микронезија" does not exist|200px|YAP во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/СД Микронезија" does not exist]]
    YAP
    Местоположба на аеродромот во рамките на СД Микронезија
Општо
Аеродромски видјавен
Операторвладата
МестоположбаЈап
Надм. височина91 ст / 28 м
Координати09°29′56″N 138°04′57″E / 9.49889° СГШ; 138.08250° ИГД / 9.49889; 138.08250Координати: 09°29′56″N 138°04′57″E / 9.49889° СГШ; 138.08250° ИГД / 9.49889; 138.08250
Писта
Правец Должина Површина
ст м
07/25 6.000 1.829 асфалт


Меѓународниот аеродром Јап (англ. Yap International Airport); (IATA: YAPICAO: PTYAFAA LID: T11) е аеродром на островот Јап, кој е главен остров на сојузната држава Јап во рамките на СД Микронезија.

Авиопревозници[уреди | уреди извор]

АвиопревознициДестинации
United AirlinesГуам, Корор

Надворешни врски[уреди | уреди извор]