Елато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елато
Elato
Elato Lamolior Landsat.jpg
Сателитска снимка на Елато
Географија
МестоТихи Океан
Координати7°29′N 146°09′E / 7.483° N; 146.150° E / 7.483; 146.150
АрипелагКаролински Острови
Вкупно острови3
Површина0,526 км2
Управување
Демографија
Население96 (2000)
Етнички групиМикронезијци


Елато е општина и корален атол во сојузната држава Јап во Микронезија. Атолот е составен од три острови и се наоѓа на околу 9 км западно од Ламотрек. Според податоците од 2000 година, на атолот живееле 96 жители.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Атолот има должина од околу 14 км и широчина од околу 2 км. Северниот дел од атолот, кој се вика Елато, има две лагуни и три островчиња. Јужниот дел се вика Ламолиор и има две островчиња. Вкупната површина на копното е 0.526 километри квадратни.[2] Административно, атолот Олимарао е дел од Елато.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Columbia Gazeteer of the World. Vol. 1, p. 900

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]