Административна поделба на СД Микронезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Микронезија.

Административната поделба на Сојузните Држави на Микронезија ги опфаќа првостепените и второстепените административни единици. Првостепени административни единици на Микронезија се сојузние држави, кои се четири на број, а второстепени се општините.

Држави[уреди | уреди извор]

знаме држава главен град површина[1] население[2] гистина на население
Чук Чук Вено 127 км2 53,595 420 на км2
Косрае Косрае Тофол 110 км2 7,686 70 на км2
Понпеи Понпеј Колонија 346 км2 34,486 100 на км2
Јап Јап Колонија 118 км2 11,241 95 на км2

Градови[уреди | уреди извор]

Општини[уреди | уреди извор]

Чук[уреди | уреди извор]

Косрае[уреди | уреди извор]

Карта на општините на Косрае.

Понпеј[уреди | уреди извор]

Јап[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Сојузни држави на Микронезија“. Statoids. (англиски)
  • „Општини во Микронезија“. Statoids. (англиски)
  • Yapese.com