Сатавалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сатавалски јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКаролински Острови
Говорници(460 во 1987 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3stw

Сатавалскиот е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 460 жители и најсличен е со мортлочкиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]