Мортлочки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мортлочки јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеКаролински Острови
Говорници(5,900 во 1989 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3mrl

Мортлочкиот е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 5.900 жители и најсличен е со сатавалскиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мортлочки јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]