Мортлочки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мортлочки јазик
Застапен во Микронезија
Подрачје Каролински Острови
Говорници 5,900  (1989)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 mrl

Мортлочкиот е микронезиски јазик кој се зборува во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 5.900 жители и најсличен е со сатавалскиот јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мортлочки јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]