Чук

Координати: 7°25′N 151°47′E / 7.417° СГШ; 151.783° ИГД / 7.417; 151.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чик
Chuuk
Острови
Сина лагуна, Чук.
Сина лагуна, Чук.
Знаме на Чик
Карта на државата Чук
Карта на државата Чук
Карта на островите Чук
Карта на островите Чук
Координати: 9°32′N 138°07′E / 9.533° СГШ; 138.117° ИГД / 9.533; 138.117
ДржаваСД Микронезија
Површина
 • Вкупна127 км2 (49 ми2)
Население (2003)
 • Вкупно54,595
 • Густина420/км2 (1,100/ми2)

Чук (англиски и чучки: Chuuk) е сојузна држава во СД Микронезија. Чук формира група острови кои се наоѓаат во западниот дел на Тихиот Океан, поточно во Каролинските Острови. Чук е најнаселена држава во Микронезија со население од околу 54,595 во 2000[1] и има вкупна површина од 127 км2. Главен град на државата е Вено.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Чук во минатото бил познат под различни имиња, како што се Трук, Рук, Хогелеу, Торес, Угулат и Лугулус. Името на државата потекнува од чучкиот збор за планина.

Општини[уреди | уреди извор]

Чук е составен од 40 општини, од кои 16 се дел од Лагуната Трук и 24 се надвор од неа.

Севернономонејски Острови
Јужнономонејски Острови
Фаичучки Острови
 • Тол
 • Вонеј
 • Поле
 • Пата
Номвисофо
Халски Острови
 • Номвин со островот Фају
 • Фанану
 • Мурило
 • Руо
Намонуито
 • Писарас
 • Магур
 • Оно
 • Онари
 • Улул
Патив
Источи Острови
 • Нама
 • Лосап
 • Пис-Лосап
 • Намолук
Мортлочки Острови
 • Етал
 • Лукунор
 • Онеоп
 • Сатаван
 • Куту
 • Моч
 • Та

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

7°25′N 151°47′E / 7.417° СГШ; 151.783° ИГД / 7.417; 151.783