Тоновас

Координати: 07°22.36′N 151°52.30′E / 7.37267° СГШ; 151.87167° ИГД / 7.37267; 151.87167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Чук.

Тоновас, или познат по шпанското име Дублон, е остров во сојузната држава Чук во Микронезија. Островот има површина од 8.8 километри кцадратни и население од 3.200 жители според пописот од 1980. Околу островот има тесен пат со кој се поврзуваат населбите на островот. На Тоновас има две училишта. На островот има рушевини од јапонски згради од Втората светска војна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

07°22.36′N 151°52.30′E / 7.37267° СГШ; 151.87167° ИГД / 7.37267; 151.87167