Полуват

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Полуват.

Полуват, Половат или Пулуват е корален атол во сојузната држава Чук во Микронезија. Полуват е една од општините во државата.

Географија[уреди | уреди извор]

Полуват се наоѓа во северозападниот дел на Чук. Атолот има пет мали островчиња со вкупна површина од 3.4 км2. Петте островчиња се: Половат, Аленделап, То, Алеј и Хав. Атолот има мала лагуна и со лагуната има 7 км2. Островчето Алеј е најзападна територија на Чук. На атолот има три села со вкупно население од 1.015 жители според пописот од 2000 година: Релонг, Лукаф и Ревов.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • L, Klemen (1999–2000). „Forgotten Campaign: The Dutch East Indies Campaign 1941-1942“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 2012-04-07.CS1-одржување: датумски формат (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]