Лосап

Координати: 07°20.41′N 151°50.31′E / 7.34017° СГШ; 151.83850° ИГД / 7.34017; 151.83850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска снимка на Лосап.

Лосап е атол во сојузната држава Чук во Микронезија. Атолот се наоѓа на 81 км југоисточно од Чук.[1] На атолот има 3 села: Пекијас, Сотив и Лукан.

Села и група населби[уреди | уреди извор]

Пекијас Лукан Сотив
Лемок Ангеру Пејчен
Лемок Лечапетив Имвеникау
Летоу Тиела
Фанмок Латулуа
Ситова Учукај
Фангета
Малајо
Алингава
Бубис
Дардлс

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

07°20.41′N 151°50.31′E / 7.34017° СГШ; 151.83850° ИГД / 7.34017; 151.83850