Тол (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Чук.

Тол е најголем и најнаселен остров во островската група Фајчук, во сојузната држава Чук во Микронезија. Островот се наоѓа западно од лагуната Трук и опколен е од малите островчиња Пата, Поле, Вонеј, Фата Бегуетс и Улалу. Највисока точка во Тол е Винипат со 439 метри надморска височина

Координати: 7°20′35″N 151°37′12″E / 7.34306°СГШ 151.62°ИГД / 7.34306; 151.62