Чучки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чучки јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеЧук
Говорници48,200  (2000)
Јазично семејство
Статус
Службен воМикронезија
Јазични кодови
ISO 639-2chk
ISO 639-3chk

Чучкиот, или тручки, е микронезиски јазик кој се зборува во на Каролинските Остриви и островот Чук во Микронезија. Јазикот го зборуваат околу 45.000 луѓе, како мајчин и како втор јазик.[1]

Особености[уреди | уреди извор]

Чучкиот е австронезиски јазик. За разлика од останатите океански јазици, чучкиот јазик има геминација, односно јазична појава каде на почетокот на зборовите има удвојување на согласките. Во такви случаи согласките се изговараат со подолга должина одошто обичната вредност.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Чучки јазик на Ethnologue (англиски)
  2. „Reflexes of initial gemination in Western Micronesian languages“ (PDF). PDF file. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-08-25. Посетено на 8 September 2005.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]