Фаис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фаис
Fais
Fais-140.51739E 9.76185N.png
Сателитска снимка на Фаис.
Географија
МестоТихи Океан
Координати9°45′37″N 140°31′15″E / 9.76028° N; 140.52083° E / 9.76028; 140.52083
АрхипелагКаролински Острови
Вкупно острови1
Површина2,6 км2
Управување
Демографија
Население215 (2000)
Етнички групиМикронезијци


Фаис е општина и корален остров во сојузната држава Јап во Микронезија. Островот се наоѓа на околу 87 км источно од Улити и 251 км североисточно од Јап. Според податоците од 2000 година, островот има население од 215 жители.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Островот има овална форма. Највисоката точка е 18 метри надморска височина. Околу островот има корален гребен. Островот има вкупна површина од 2.6 километри квадратни.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Dunmore, John (1992); Who's Who in Pacific Navigation, Australia:Melbourne University Press, ISBN 052284488X

Надворешни врски[уреди | уреди извор]