Еаурипик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еаурипик
Eauripik
Eauripik ISS002.jpg
Сателитска снимка на атолот.
Географија
МестоТихи Океан
Координати06°41′30″N 143°2′30″E / 6.69167° N; 143.04167° E / 6.69167; 143.04167
АрхипелагКаролински Острови
Вкупно острови3
Површина0,236 км2
Управување
Демографија
Население113 (2000)
Етнички групиМикронезијци


Еаурипик е корален атол и општина составена од три острови. Атолот се наоѓа во западните Каролински Острови и е дел од сојузната држава Јап во Микронезија. Атолот има вкупна површина од 23.6 хектари, а лагуната има 5.921 километри квадратни. Сите острови се покриени со кокосови палми. На атолот имало пет острови, но два биле потопени по појавата на тајфуни во 1970-те. Атолот се наоѓа на околу 108 км југозападно од Волеај.

Еаурипик има население од 113 жители според податоците од 2000 година. Голем дел од жителите се со привремен престој на Јап.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Columbia Gazeteer of the World. Vol. 1, p. 900

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]