Улитски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Улитиски јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Улитски јазик
Застапен во СД Микронезија
ПодрачјеУлити
Говорници(3,000 во 1987 г.)
Јазично семејство
Статус
Службен во СД Микронезија
Јазични кодови
ISO 639-3uli

Улитскиот е микронезиски јазик кој се зборува на атолот Улити. Јазикот е еден од шесте службени јазици во Микронезија. Улитскиот го зборуваат околу 3.000 жители, од кои 700 се на атолот Улити. В0 2010 година бил објавен англиско-улитски речник.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Charity Publishes Dictionary For Remote Micronesian Islanders " COM-FSM, May 10, 2010.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]