Насредин Оџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Минијатура на Насредин Оџа од XVII век

Насредин Оџа (османски турски: نصر الدين خواجه, турски: Nasreddin Hoca) — селџучки сатиричар и суфија од с. Хорту, Сиврихисарски округ, Ексишехирска област (денешна Турција). Се смета за популистички филозоф и умен човек, запаметен по своите смешни приказни и анегдоти. За него се пишува во стотици приказни, во кои држи духовита или умна улога а понекогаш и како будалест човек. Една типична приказна за него се состои од суптилен хумор и наравоучение. Меѓународниот „Насредин Оџа Фест“ се одржува секоја година од 5 до 10 јули во неговото родно село.

Насредин Оџа како тема во книжевноста[уреди | уреди извор]

  • „Итар Пејо и Насрадин-Оџа“ - расказ на македонскиот писател Стале Попов.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стале Попов, Итар Пејо. Скопје: Мисла, Детска радост, Култура, Наша книга, Македонска книга, 1980, стр. 32-35.