42. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
42nd северен напоредник

42. северен напоредник (42° СГШ) — напоредник кој лежи 42 степени северно од Екваторот. Минува низ Европа, Средоземното Море, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

Места[уреди | уреди извор]

Започнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 42° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
42°0′N 0°0′E / 42.000° СГШ; 0.000° ИГД / 42.000; 0.000 (Нулти меридијан)  Шпанија Минува веднаш северно од Жирона
42°0′N 3°11′E / 42.000° СГШ; 3.183° ИГД / 42.000; 3.183 (Средоземно Море) Средоземно Море
42°0′N 8°39′E / 42.000° СГШ; 8.650° ИГД / 42.000; 8.650 (Франција)  Франција островот Корзика
42°0′N 9°27′E / 42.000° СГШ; 9.450° ИГД / 42.000; 9.450 (Средоземно Море) Средоземно Море Тиренско Море
42°0′N 11°58′E / 42.000° СГШ; 11.967° ИГД / 42.000; 11.967 (Italy)  Италија
42°0′N 15°0′E / 42.000° СГШ; 15.000° ИГД / 42.000; 15.000 (Јадранско Море) Јадранско Море
42°0′N 19°9′E / 42.000° СГШ; 19.150° ИГД / 42.000; 19.150 (Црна Гора)  Црна Гора
42°0′N 19°23′E / 42.000° СГШ; 19.383° ИГД / 42.000; 19.383 (Албанија)  Албанија
42°0′N 20°37′E / 42.000° СГШ; 20.617° ИГД / 42.000; 20.617 (Косово)  Косово делумно признаена како независна држава — полага право  Србија
42°0′N 20°46′E / 42.000° СГШ; 20.767° ИГД / 42.000; 20.767 (Македонија) Македонија Македонија Минува низ Скопје
42°0′N 22°52′E / 42.000° СГШ; 22.867° ИГД / 42.000; 22.867 (Бугарија)  Бугарија
42°0′N 26°56′E / 42.000° СГШ; 26.933° ИГД / 42.000; 26.933 (Турција)  Турција
42°0′N 27°25′E / 42.000° СГШ; 27.417° ИГД / 42.000; 27.417 (Бугарија)  Бугарија
42°0′N 27°51′E / 42.000° СГШ; 27.850° ИГД / 42.000; 27.850 (Турција)  Турција само 3 км
42°0′N 27°53′E / 42.000° СГШ; 27.883° ИГД / 42.000; 27.883 (Бугарија)  Бугарија
42°0′N 28°2′E / 42.000° СГШ; 28.033° ИГД / 42.000; 28.033 (Црно Море) Црно Море
42°0′N 33°17′E / 42.000° СГШ; 33.283° ИГД / 42.000; 33.283 (Турција)  Турција
42°0′N 33°34′E / 42.000° СГШ; 33.567° ИГД / 42.000; 33.567 (Црно Море) Црно Море
42°0′N 34°52′E / 42.000° СГШ; 34.867° ИГД / 42.000; 34.867 (Турција)  Турција
42°0′N 35°7′E / 42.000° СГШ; 35.117° ИГД / 42.000; 35.117 (Црно Море) Црно Море
42°0′N 41°45′E / 42.000° СГШ; 41.750° ИГД / 42.000; 41.750 (Грузија)  Грузија
42°0′N 46°5′E / 42.000° СГШ; 46.083° ИГД / 42.000; 46.083 (Русија)  Русија Дагестан — само 2 км
42°0′N 46°7′E / 42.000° СГШ; 46.117° ИГД / 42.000; 46.117 (Грузија)  Грузија само 3 км
42°0′N 46°9′E / 42.000° СГШ; 46.150° ИГД / 42.000; 46.150 (Русија)  Русија Дагестан
42°0′N 48°20′E / 42.000° СГШ; 48.333° ИГД / 42.000; 48.333 (Касписко Море) Касписко Море
42°0′N 52°27′E / 42.000° СГШ; 52.450° ИГД / 42.000; 52.450 (Казахстан)  Казахстан
42°0′N 52°48′E / 42.000° СГШ; 52.800° ИГД / 42.000; 52.800 (Туркменистан)  Туркменистан
42°0′N 54°51′E / 42.000° СГШ; 54.850° ИГД / 42.000; 54.850 (Казахстан)  Казахстан
42°0′N 56°0′E / 42.000° СГШ; 56.000° ИГД / 42.000; 56.000 (Узбекистан)  Узбекистан
42°0′N 57°10′E / 42.000° СГШ; 57.167° ИГД / 42.000; 57.167 (Туркменистан)  Туркменистан
42°0′N 60°0′E / 42.000° СГШ; 60.000° ИГД / 42.000; 60.000 (Узбекистан)  Узбекистан
42°0′N 66°0′E / 42.000° СГШ; 66.000° ИГД / 42.000; 66.000 (Казахстан)  Казахстан
42°0′N 70°20′E / 42.000° СГШ; 70.333° ИГД / 42.000; 70.333 (Узбекистан)  Узбекистан
42°0′N 70°50′E / 42.000° СГШ; 70.833° ИГД / 42.000; 70.833 (Киргистан)  Киргистан
42°0′N 79°50′E / 42.000° СГШ; 79.833° ИГД / 42.000; 79.833 (Кина)  Кина
42°0′N 103°3′E / 42.000° СГШ; 103.050° ИГД / 42.000; 103.050 (Монголија) Монголија Монголија
42°0′N 105°56′E / 42.000° СГШ; 105.933° ИГД / 42.000; 105.933 (Кина)  Кина
42°0′N 128°3′E / 42.000° СГШ; 128.050° ИГД / 42.000; 128.050 (Северна Кореја) Северна Кореја ДНР Кореја
42°0′N 130°2′E / 42.000° СГШ; 130.033° ИГД / 42.000; 130.033 (Јапонско Море) Јапонско Море (Источно Море) Минува веднаш северно од островот Окушири, Flag of Japan.svg Јапонија
42°0′N 140°7′E / 42.000° СГШ; 140.117° ИГД / 42.000; 140.117 (Јапонија) Flag of Japan.svg Јапонија островот Хокаидо
42°0′N 140°53′E / 42.000° СГШ; 140.883° ИГД / 42.000; 140.883 (Тихи Океан) Тихи Океан
42°0′N 143°9′E / 42.000° СГШ; 143.150° ИГД / 42.000; 143.150 (Japan) Flag of Japan.svg Јапонија островот Хокаидо
42°0′N 143°15′E / 42.000° СГШ; 143.250° ИГД / 42.000; 143.250 (Тихи Океан) Тихи Океан
42°0′N 124°13′W / 42.000° СГШ; 124.217° ЗГД / 42.000; -124.217 (САД)  САД границата на Орегон со Калифорнија
границата на Орегон со Невада
границата на Ајдахо со Невада
границата на Ајдахо со Јута
Вајоминг
Небраска
Ајова
Илиноис — минува низ Чикаго
42°0′N 87°39′W / 42.000° СГШ; 87.650° ЗГД / 42.000; -87.650 (езеро Мичиген) езерото Мичиген
42°0′N 86°33′W / 42.000° СГШ; 86.550° ЗГД / 42.000; -86.550 (САД)  САД Мичиген
42°0′N 83°11′W / 42.000° СГШ; 83.183° ЗГД / 42.000; -83.183 (езеро Ири) езерото Ири
42°0′N 82°58′W / 42.000° СГШ; 82.967° ЗГД / 42.000; -82.967 (Канада)  Канада Онтарио
42°0′N 82°29′W / 42.000° СГШ; 82.483° ЗГД / 42.000; -82.483 (Lake Erie) езерото Ири
42°0′N 80°26′W / 42.000° СГШ; 80.433° ЗГД / 42.000; -80.433 (САД)  САД Пенсилванија — округот Ири
границата на Њујорк со Пенсилванија
Њујорк
Конектикат — минува веднаш јужно од границата со Масачусетс
Род Ајленд — минува веднаш јужно од границата со Масачусетс
Масачусетс
42°0′N 70°42′W / 42.000° СГШ; 70.700° ЗГД / 42.000; -70.700 (залив Кејп Код) заливот Кејп Код
42°0′N 70°5′W / 42.000° СГШ; 70.083° ЗГД / 42.000; -70.083 (United States)  САД Масачусетс — областа Кејп Код
42°0′N 70°2′W / 42.000° СГШ; 70.033° ЗГД / 42.000; -70.033 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
42°0′N 8°53′W / 42.000° СГШ; 8.883° ЗГД / 42.000; -8.883 (Шпанија)  Шпанија
42°0′N 8°39′W / 42.000° СГШ; 8.650° ЗГД / 42.000; -8.650 (Португалија)  Португалија
42°0′N 8°7′W / 42.000° СГШ; 8.117° ЗГД / 42.000; -8.117 (Шпанија)  Шпанија

Поврзано[уреди | уреди извор]