Ири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езерото Ири, снимка од јужниот брег.

Ири е единаесеттото најголемо езеро на Земјата и четвртото најголемо по површина во рамките на Големите езера, од кои и е дел. Тоа е и најтрсковитото и најмало по волумен езеро од сите Големи езера. Се граничи на север со канадската провинција Онтарио, на југ со Охајо, Пенсилванија и Њујорк, а на запад со Мичиген. Езерото е именувано по племето Ири кое живеело на неговиот јужен брег пред европскиот контакт. Долго е 388 km2 со максимална широчина 92 km2 и површина од 22.666 km2.