42. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
42°
42. јужен напоредник

42. јужен напоредник (42° ЈГШ) — напоредник кој лежи 42 степени јужно од екваторот. Минува низ Атлантскиот Океан, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

На оваа географска ширина сонцето грее 15 часа и 15 минути за време на декемвриската долгоденица, а 9 часа и 7 минути во текот на јунската краткоденица.


Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 42° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
42°0′S 0°0′E / 42.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -42.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
42°0′S 20°0′E / 42.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -42.000; 20.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
42°0′S 145°13′E / 42.000° ЈГШ; 145.217° ИГД / -42.000; 145.217 (Australia) Австралија Австралија Тасманија
42°0′S 148°17′E / 42.000° ЈГШ; 148.283° ИГД / -42.000; 148.283 (Тихи Океан) Тихи Океан Тасманово Море
42°0′S 171°23′E / 42.000° ЈГШ; 171.383° ИГД / -42.000; 171.383 (Нов Зеланд) Нов Зеланд Нов Зеланд Јужен Остров
42°0′S 174°0′E / 42.000° ЈГШ; 174.000° ИГД / -42.000; 174.000 (Тихи Океан) Тихи Океан
42°0′S 74°3′W / 42.000° ЈГШ; 74.050° ЗГД / -42.000; -74.050 (Чиле)  Чиле островот Чилое
42°0′S 73°30′W / 42.000° ЈГШ; 73.500° ЗГД / -42.000; -73.500 (Анкудски Залив) Анкудски Залив
42°0′S 72°44′W / 42.000° ЈГШ; 72.733° ЗГД / -42.000; -72.733 (Чиле)  Чиле
42°0′S 71°46′W / 42.000° ЈГШ; 71.767° ЗГД / -42.000; -71.767 (Аргентина)  Аргентина напоредникот ја исцртува границата помеѓу покраините Рио Негро и Чубут
42°0′S 65°4′W / 42.000° ЈГШ; 65.067° ЗГД / -42.000; -65.067 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзнао[уреди | уреди извор]