Црква „Св. Петка“ - Радибуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
ЕкспедицијаРанковце37.jpg

Поглед на црквата „Св. Петка“ во Радибуш

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Населено место Радибуш
Општина Ранковце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1859
Завршено 1859
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Петка“ - Радибуш — главна селска црква во селото Радибуш. Се наоѓа во центарот на селото, сместена во близина на подрачното основно училиште. Во непосредно близина, но одвоени од црковниот двор, се наоѓаат и селските гробишта.

Црквата се одликува со исклучително богата внатрешност на зачувани фрески и иконостас. Воедно, особеност е што камбанаријата на црквата служи и како влез во самиот црковен двор.

Занимлива забележителност за црквата е тоа, што пред самата нејзина влезна врата, на подот има издлабен приказ на сонце со сосема ист дизајн како современото државно знаме на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1859 година, а била обновена повторно во 1885 година[1], како што е и запишано во ктиторскиот натпис, кој стои над влезот во црквата:

...СОЗИДАСѦ ВЪ ЛЄТА 1859 = ѠБНОВИСѦ ВЪ ЛЄТА 1885 = СЪ ПОЗВОЛЄНЇЄМЪ
НА МИЛОСТИВАГО ЦАРѦ СꙊЛТАНЪ АМИДЪ. ИЖЄ ТРꙊДОМЪ И ПОМОЩЮ СЕЛО РАДИБꙊШЪ

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Внатрешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трифуноски, Јован (1976). Кривопаланачка област (српскохрватски). Загреб: ХАЗУ. стр. 297–298.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°11′59″N 22°06′35″E / 42.19972° N; 22.10972° E / 42.19972; 22.10972