Прејди на содржината

Вашингтон (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на окрузите во САД со име „Вашингтон“.
Карта на окрузите во САД со име „Вашингтон“.

Вашингтон (англиски: Washington County) — име кое го носи 31 округ во САД (од кои еден службено се нарекува „парохија“), сите наречени по револуционерниот војсководец и прв претседател на САД, Џорџ Вашингтон (1732 - 1799).

Список на окрузи

[уреди | уреди извор]

Поранешни

[уреди | уреди извор]
  • Вашингтон — Јужна Дакота (1883–1943), поделен и припоен кон окрузите Џексон, Пенингтон и Шенон (денес Оглала Лакота) во 1943 г. поради финансиските проблеми на Јужна Дакота.
  • Вашингтон — Вашингтон (до 1871 г.), на територијата на денешниот округ Колумбија (градот Вашингтон и околината) заедно со сите други окрузи на таа територија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]