Центар Жупа

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вапа)
Прејди на: содржини, барај
Центар Жупа
Вапа
Сретсело во Центар Жупа 05.jpg

Сретсело во Центар Жупа

Центар Жупа се наоѓа во Македонија
Центар Жупа
Местоположба на Центар Жупа во Македонија
Координати 41°28′05″ СГШ 20°33′32″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Општина Центар Жупа
Население 800 жит.
Пошт. бр. 1258
Надм. вис. 650 м
Commons-logo.svg Центар Жупа на Ризницата

Центар Жупа (изворно: Вапа) — село во Општина Центар Жупа. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 800 жители. Најголем дел од населението се Македонци-муслимани, кои поради политичко-религиски причини се изјасниле како Турци. Центар Жупа е седиште на истоимената општина.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Селото е на планината Стогово.

Историja[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1873 година, селото имало 30 домаќинства со 90 жители христијани (Македонци).[1] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 176 жители христијани (Македонци).[2] Селото првочно се викало Вапа.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 800 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 80
Турци 714
Албанци 4
Други 2

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Навистина овој регион во минатото, па и денес е потенцијален извор на борачи во слободен стил. Традиционалните Ѓуреши, турнири во слободно борење секогаш биле вистинско задоволство за населението од општината и надвор од неа. Последните 4 години, се организирани традиционални турнири во мал фудбал од активисти во општината кои исто така се масовно посетени.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Денес, повеќе од 70 % од селото е иселено во странство, претежно во Италија. Во средината на 60-тите години во основното училиште имало 830 ученици a денес не повеќе од 250.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]