Македонија во 2019 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Flag of Macedonia.svg
2019 г.
во
Македонија
Децении:
Поврзано:Други настани во 2019 г.
Времеслед на македонската историја

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2019 година.

Државно водство[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

Февруари[уреди | уреди извор]

Група луѓе пред Инфо центарот на ГОБ „8 Септември“ чекаат информации за состојбата на пациентите
Амбасадорот Игор Џундев
Заев во Минхен

Март[уреди | уреди извор]

 • 1 март - Стево Пендаровски избран за заеднички претседателски кандадат на владејачката коалиција СДСМ-ДУИ.
 • 1 март - Хрватскиот Сабор го ратификува Протоколот за НАТО.
 • 1 март - Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави посета на Македонија.
 • 4 март - Филип Рикер во Скопје на средби со Заев и Димитров.
 • 4 март - Се укинува Секретаријатот за рамковен договор и се воведува ново Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците.
 • 8 март - Три години затвор и притвор заработи екс – шефот на УБК Сашо Мијалков за предметот „Титаник 2“ на СЈО. Водачот на ДПА Мендух Тачи е осуден на 3 години и 2 месеци затвор, поранешните членови на ДИК Бедредин Ибраими на 4 години и 6 месеци, Влатко Сајковски, Анета Стефановска и Сашо Срцев на по 3 години затвор
 • 8 март - Стево Пендаровски пријавил во полиција дека е следен од тајни служби.
 • 10 март - Заврши собирањето потписи за претседателските кандидати. Гордана Силјановска – Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река официјални кандидати за претседател.
 • 10 март - Заев и Мицкоски се обврзаа да работат на фер и демоктратски избори. Премиерот го одби предлогот на опозицијата да се именува јавен обвинител на предлог на опозицијата.
 • 12 март - Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е пренесен во истражниот затвор во Шутка откако Основното јавно обвинителство побара притвор поради добиени сознанија дека подготвувал бегство.
 • 13 март - Романија го ратификуваше Протоколот за пристапување во НАТО.
 • 14 март - 4-ца вработени во УБК, меѓу кои и Тони Јакимовски (поранешен началник на ткнр.Прва управа на УБК) се уапсени од полицијата во истрага на обвинителството за организиран криминал и корупција и одделот на МВР за организиран криминал.
 • 15 март - 211 години затвор за 16 осудени за „Крвавиот четврток“. Екс дирекоторт на БЈБ и носителот на златна команда Митко Чавков ја доби највисоката казна, 18 години затвор. По 15 години добија Душко Лазаров и Митко Пешов од командниот штаб, обезбедувањето на Трајко Вељановски, Горан Ѓошевски Леви, припадникот на УБК Мунир Пепиќ, Јане Ченто од патриотското здружение во Прилеп, Влатко Трајковски и Никола Митревски Кољо кои се луѓето кои влегоа во фантомки. Од фантомките е и Вилијам Михајловски кои доби 14 години затвор. 13 години затворска казна беше изречена за Оливер Поповски. Младен Додевски, Горанчо Анѓелов Ќосето, Игор Југ добија по 12 години затвор. За Оливер Радулов пак беше изречена 10 годишна затворска казна, а тој е обвинет за помагање во терористичко загрозување на уставниот поредок.
 • 18 март - Најавен проект за враќање на ДДВ на граѓаните.
 • 19 март - Поранешниот градоначалник на Општина Карпош, и претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски и двајца вработени во општината се приведени во истрага на одделението за организиран криминал при МВР, поради сомнение за злоупотреба на службената положба.
 • 21 март - Судот ја забрани продажбата на новата книга на Стојан Андов.
 • 24 март - Протестен марш во Босилово против отворање на рудник.
 • 27 март - Собранието на Македонија усвои закони за електронски комуникации, за ОТА и за данокот на додадена вредност.
 • 28 март - Поранешната министерка Гордана Јанкуловска во жалбата од вторстепениот суд, наместо шест години доби правосилна одлука за четири години затвор.
 • 31 март - Претседателските кандидати се обврзаа на фер избори.

Април[уреди | уреди извор]

Мај[уреди | уреди извор]

Стево Пендаровски стана 5-от Претседател на Македонија
Кејт Мари Барнс, нова амбасадорка на САД во Македонија

Јуни[уреди | уреди извор]

 • 5 јуни - Пуштен во употреба новиот автопат Миладиновци Штип.
 • 5 јуни - Заев: Ако не добиеме датум за преговори со ЕУ, можно е да падне владата.
 • 8 јуни - Најавена изградба на нов клинички центар во Општина Ѓорче Петров.
 • 10 јуни - Пожар во стан на петтиот кат во зградата на улицата „Народни херои“ во Кисела Вода.
 • 10 јуни - Павле Богоевски поднесе оставка на пратеничката функција.
 • 10 јуни - Виктор Димовски именуван за директор на Агенцијата за национална безбедност.
 • 14 јуни - Започна пробниот попис кој треба да заврши до 30 јуни.
 • 17 јуни - Жителите на Иловица и Штука заедно со активисти го блокираа пристапниот пат до рудникот Иловица, против археолошките истражувања на струмичкиот музеј.
 • 17 јуни - Одржана воената вежба “Одлучен удар” на Криволак со учество на 2700 војници од Македонија и 5 други земји членки.
 • 19 јуни - Мерката за поврат на ДДВ за физички лица најавено дека ќе започне од 1 јули.
 • 21 јуни - Бугарија го наметна Гоце Делчев како услов за датум на Македонија кон започнување на преговори со ЕУ.
 • 22 јуни - Полицијата уапси 52-годишен жител на с. Добрејци осомничен за убиството на жител на Струмица, кој беше пријавен за исчезнат пред околу еден месец. Телото на убиениот било ставено во метално буре и потопено во водите кај браната Турија.
 • 23 јуни - Премиерот Заев ги најави новите имиња на министрите. Самиот Заев најави дека ќе ја презеде и должноста министер за финансии.
 • 24 јуни - Поднесено обвинение за „Ел Чека“ за неовластено прислушкување и тонско снимање.
 • 25 јуни - Полициска акција во селото Љуботен. Според истражните органи, четири фирми увезувале и продавале тутун на црно и затаиле акциза од 7,5 милиони евра. Полицијата запленила 12 тони тутун.
 • 26 јуни - Собранието на Македонија и официјално ги разреши од функцијата на министрите: Драган Тевдовски (финансии), Сухејл Фазлиу (локална самоуправа) и Хазби Лика (без ресор). Заев на седницата на Собранието се оповлече од својата одлука да биде новиот министер за финансии.
 • 27 јуни - Одбиена екстрадицијата на унгарскиот суд за поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски.
 • 28 јуни - Уапсен Миле Јанакиески заедно со уште десетина службеници од Министерството за транспорт, за продажба на државно земјиште, по несоодветна постапка.
 • 29 јуни - Прва геј парада одржана во Скопје.

Јули[уреди | уреди извор]

Земји кои го ратификувале договорот за присоединување на Македонија кон НАТО (јули)
Новиот грб на Полицијата на Македонија
 • 1 јули - Седуммина обвинети за несреќата кај Ласкарци, меѓу нив возачот и газдата на Дурмо турс.
 • 4 јули - Претседателот на Македонија, Стево Пенндаровски, потпиша уредба според која новото име на армијата се преименува во Армија на Република Северна Македонија.
 • 4 јули - Владата најави уривање на сите дивоградби на охридското крајбрежје, поради закана Охрид да биде исклучен од списокот на светско наследство на УНЕСКО.
 • 4 јули - Објавен разговор со генералниот секретар на владата, Драги Рашковски. Антикорупциска комисија отвори предмет за набавката на радарската опрема во М-нав.
 • 5 јули - Комитетот за светско наследство на УНЕСКО донесе одлука Охридскиот регион да не биде впишан во листатата на наследство во опасност.
 • 6 јули - Поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков преместен од затворот „Идризово“ во затворот „Штип“.
 • 9 јули - Објавени разговори на руски пранкстери, кои се претставувале како поранешниот украински претседател Петро Порошенко и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со премиерот на Македонија, Зоран Заев.
 • 11 јули - Големо невреме во Преспа и Охрид.
 • 12 јули - Кеј Мери Брнс официјално стапи на функцијата амбасадор на САД во Македонија.
 • 15 јули - Катица Јанева поднесе оставка од функцијата претседател на СЈО.
 • 15 јули - Бојан Јовановски задржан на граничен премин.
 • 16 јули - Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски Кичеец, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица Јанева, како и претреси во домот на родителите на Јовановски во Тафталиџе и на неговата канцеларија во 1ТВ, откако претходно Јавното обвинителство ги обелодени случаите за Јовановски и Милевски, а Јаневска си поднесе неотповиклива оставка. На двајцата осомничени по спроведениот распит во Кривичниот суд, им била потврдена мерката притвор. Со овој случај, наречен „Рекет“, Обвинителството отвори истрага во која двајцата осомничени ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за „перење пари и други приноси од казниво дело“. Тие во два наврата примиле вкупно 1,5 милион евра од побарани осум милиони евра од лице против кое се водело истрага од страна на СЈО.
 • 17 јули - Даден 14-дневен ултиматум до општините во земјата, за да приложат листа од објекти, но и јавен простор каде се истакнати симболи поврзани со античката историја, во кои спаѓа сонцето од Вергина, во согласност со Преспанскиот договор,
 • 23 јули - Катица Јанева на прес-конференција изјави дека не е вмешана во случајот „Рекет“.
 • 25 јули - Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан на средба во Скопје со претседателот Пендаровски, премиерот Заев и водачот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицковски.
 • 26 јули - Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евро-Азија, Филип Рикер на средба во Скопје со премиерот Заев и водачот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицковски.
 • 27 јули - Еден загинат и двајца полесно повредени во рудникот Тораница при поставување експлозивни средства за минирање.
 • 30 јули - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Будимпешта оствари средба со унгарскиот премиер Виктор Обран.

Август[уреди | уреди извор]

 • 2 август - Национален празник на Македонија.
 • 6 август - Приведен поранешниот директор на централниот регистар, Андреа Поповски.
 • 7 август - Графата „државјанство“ во изводите за родени, венчани и умрени од денеска ќе биде пополнета со македонско/граѓанин на Република Северна Македонија.
 • 9 август - Миле Јанакиески пуштен во домашен притвор.
 • 10 август - Нови аудио снимки објавени од италијанскиот „Ла Верита“, во врска со случајот „Рекет“.
 • 11 август - Курбан бајрам, празник на жителите од муслиманска вероисповед.
 • 11 август - Агенцијата за храна и ветеринарство потврди дека во земјата има случај на антракс кај стадо овци.
 • 12 август - Претседателот Стево Пендаровски на прес-конференција повика на политичка одговорност, темелна и брза истрага за случајот „Рекет“.
 • 13 август - Обвинителката Лиле Стефанова на распит како сведок во случајот „Рекет“ во ОЈО.
 • 13 август - Скандалозна изјава на премиерот Заев, во која се спротивстави на обвинувањата дека владини функционери и тој лично се инволвирани во аферата „Рекет“, изјавувајќи дека нема да дозволи еден суетен новинар и педер да ја урнат владата.
 • 15 август - Поставени табли пред спомениците на Александар Македонски, Филип Втори и Олимпија во Скопје, со натпис дека истите се дел од античката хеленска историја, според Договорот од Преспа.
 • 16 август - Прв случај на западнонилска треска во Македонија оваа година.
 • 16 август - Обвинителот Бурим Рустеми на исказ за „Рекет“ во ОЈО.
 • 16 август - Демолирани таблите на спомениците од Скопје 2014.
 • 21 август - Уапсена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во врска со случајот „Рекет“.
 • 26 август - Голем пожар во околината на Велес, кај езерото Младост. Приведени четри лица осомничени за подметнување на пожарот.
 • 30 август - Уништен зелениот покрив на ГТЦ.
 • 30 август - Ацо Колевски избран за претседател на Советот на јавни обвинители.
 • 31 август - Најавена владина мерка за раст на нето платите.
 • 31 август - Нина Ангеловска избрана за нов Министер за финансии, а Хисен Џемаили за Министер без ресор задолжен за домашни инвестиции.

Септември[уреди | уреди извор]

Октомври[уреди | уреди извор]

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во посета на Македонија
Австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг во посета на Македонија

Ноември[уреди | уреди извор]

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас во посета на Македонија
Љупчо Коцарев избран за нов претседател на МАНУ.

Декември[уреди | уреди извор]

 • 3 декември - Скопје меѓу петте најзагадени градови во светот.
 • 3 декември - Премиерот Заев на прием во Даунинг Стрит 10.
 • 4 декември - Три години затвор за Зоран Милевски Кичеец за случајот „Рекет“.
 • 5 декември - Никола Димитров на 26-от Министерски совет на ОБСЕ во Братислава.
 • 6 декември - Сведочењето на Камчев за „Рекет“.
 • 6 декември - Венецијанската комисија со критика за законот за јазици.
 • 7 декември - Во операцијата на МВР уапсени 12 лица, одземени возила, оружје, муниција и дрога.
 • 10 декември - Дане Талески ќе биде именуван за амбасадор во НАТО.
 • 12 декември - Поднесени 6,000 амандмани од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.
 • 13 декември - Седумгодишното девојче на пратеникот Сашко Костов од СДСМ - мета на киднапери.
 • 15 декември - Трибина на СДСМ во Скопје.
 • 16 декември - Кривична пријава за Ацо Спасеновски, поранешен министер за земјоделство, поради незаконска исплата на 7,3 милиони денари.
 • 17 декември - Одржан протестен марш на сексуалните работници и активисти за човековите права.
 • 17 декември - Владата донесе одлука за едностран раскин на Договорот за концесија за рудникот Иловица.
 • 17 декември - Еуромакс рисорсис најави тужба за државата поради едностраното раскинување на договорот.
 • 18 декември - Претседателот Стево Пендаровски на годишно обраќање во Собранието.
 • 19 декември - Приведена глумицата Силвија Стојановска под сомнение дека била дел од мрежа за шверц со кокаин.
 • 19 декември - Протест на средношколците од Скопје поради загадувањето на воздухот.
 • 21 декември - Трибина на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје.
 • 27 декември - СДСМ објави дека Оливер Спасовски ќе биде преоден технички премиер на Македонија. Од друга страна го отфрли предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, армискиот полковник Драган Ковачки да биде технички министер за внатрешни работи.

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Тамара Тодевска на Евровизија 2019

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Јоргос Арванитис на Меѓународниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ ја доби наградата „Златна камера 300“ за животно дело
Медена земја, документарен филм

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

 • За првпат се додели македонска годишна стрип награда Лифт.

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

21 март 2019 (2019-03-21)
20:45
Македонија  3–1  Латвија Арена „Филип II“, Скопје
Гледачи: 7,043[1]
Судија: Халис Озкаја (Турција)
Извештај
24 март 2019 (2019-03-24)
20:45
Словенија  1–1  Македонија Стадион Стожице, Љубљана
Гледачи: 9,872[1]
Судија: Хавиер Естрада Фернандес (Шпанија)
Извештај
7 јуни 2019 (2019-06-07)
20:45
Македонија  0–1  Полска Национална арена „Тоше Проески“, Скопје
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Извештај
10 јуни 2019 (2019-06-10)
20:45
Македонија  1–4  Австрија Национална арена „Тоше Проески“, Скопје
Судија: Алексеј Есков (Русија)
Извештај
5 септември 2019 (2019-09-05)
20:45 (21:45 UTC+3)
Израел  1–1  Македонија Стадион Тернер, Бершева
Гледачи: 15,200[1]
Судија: Андреас Екберг (Шведска)
Извештај
9 септември 2019 (2019-09-09)
20:45 (21:45 UTC+3)
Латвија  0–2  Македонија Стадион Дугава, Рига
Судија: Еспен Ескаш (Норвешка)
Извештај
10 октомври 2019 (2019-10-10)
20:45
Македонија  2–1  Словенија Национална арена „Тоше Проески“, Скопје
Судија: Дани Макелие (Холандија)
Извештај
13 октомври 2019 (2019-10-13)
20:45
Полска  2–0  Македонија Национален стадион, Варшава
Судија: Антонио Матеу Лахос (Шпанија)
Извештај
16 ноември 2019 (2019-11-16)
20:45
Австрија  2–1  Македонија Стадион Ернст Хапел, Виеа
Судија: Мајкл Оливер (Англија)
Извештај
19 ноември 2019 (2019-11-19)
20:45
Македонија  1–0  Израел Национална арена „Тоше Проески“, Скопје
Судија: Паоло Валери (Италија)
Извештај

Вести[уреди | уреди извор]

Лиги[уреди | уреди извор]

ФК Шкендија - шампиопн на Македонија

Кошарка[уреди | уреди извор]

Вести[уреди | уреди извор]

Лига[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

* Квалификации за Евробаскет 2021 - Македонија се пласира за квалификациите за Евробаскет 2021.

21 февруари 2019
18:00
Извештај Романија  65 – 53  Македонија    Плоешт
Четвртини: 15–16, 19–13, 12–10, 19–14

Ракомет[уреди | уреди извор]

Репрезентација (плажа)[уреди | уреди извор]

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Македонија на Европското првенство во ракомет на плажа во Полска, во машка и женска конкуренција.

Машката репрезентација
Женската репрезентација

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]
11 јануари 2019
15:30
Јапонија  29–38  Македонија Олимпија хале, Минхен
Гледачи: 7,500
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Ватанабе 5 (13–18) К. Лазаров 8
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
13 јануари 2019
14:00
Македонија  28–23  Бахреин Олимпија хале, Минхен
Гледачи: 8,500
Судии: Рамзи Хениси, Исмаил Буалуча (TUN)
К. Лазаров 8 (12–8) ел-Сајад 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
14 јануари 2019
18:00
Хрватска  31–22  Македонија Олимпија хале, Минхен
Гледачи: 9,800
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Дувњак 6 (16–11) Манасков 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
16 јануари 2019
20:30
Македонија  21–32  Шпанија Олимпија хале, Минхен
Гледачи: 9,600
Судии: Бранер, Салах (SUI)
Пешевски 6 (12–13) Гомеш 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
17 јануари 2019
18:00
Македонија  22–24  Исланд Олимпија хале, Минхен
Гледачи: 10,100
Судии: Куртагич, Ветервик (SWE)
К. Лазаров, Манасков 5 (13–11) Гунарсон 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

19 јануари 2019
13:00
Русија  30–28  Македонија Арена Ланксес, Келн
Гледачи: 10,949
Судии: Гединг, Хансен (DEN)
Житников 8 (17–14) К. Лазаров 9
Suspension Report
20 јануари 2019
13:00
Македонија  32–30  Чиле Арена Ланксес, Келн
Гледачи: 9,473
Судии: Бурнер, Ражнатовиќ
К. Лазаров 9 (16–16) Фојхман 9
Suspension 1×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
Квалификации за европско првенство[уреди | уреди извор]
10 април 2019
21:45
Исланд  33–34  Македонија Рејкјавик
Гледачи: 1,973
Судии: Гасми (FRA)
Палмарсон 12 (17–17) Ѓоргиевски, Манасков 8
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
14 април 2019
20:00
Македонија  24–24  Исланд Скопје
Гледачи: 6,963
Судии: Сондорс (LAT)
Лазаров 8 (10–11) Магнусон 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
12 јуни 2019
19:00
Турција  25–26  Македонија Ескишехир
Гледачи: 1,850
Судии: Зотин, Володков (RUS)
Пехливан 10 (13–11) Лазаров 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
16 јуни2019
18:00
Македонија  27–23  Грција Спортска сала Парк, Струмица
Гледачи: 2,300
Судии: Бркиќ, Јусуфхоџиќ (AUT)
Лазаров 6 (13–11) Цирас 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Клубови[уреди | уреди извор]

6 февруари 2019
19:00
Рајн-Некар Левен Германија 27–30 Македонија Вардар САП Арена, Манхајм
Гледачи: 4,149
Судии: Пикон, Реверет (FRA)
Шмид 9 (12–16) Дибиров 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

16 февруари 2019
17:30
Вардар Македонија 27–29 Унгарија Веспрем СЦ „Јане Сандански“, Скопје
Гледачи: 5,500
Судии: Caçador, Nicolau (POR)
Дисингер 5 (16–11) Лекаи 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
23 февруари 2019
19:00
РК Кристијанштад Шведска 30–32 Македонија Вардар Арена „Кристијанштад“, Кристијанштад
Гледачи: 3,867
Судии: Бруновски, Чанда (SVK)
Гудмундсон 10 (17–16) Кристопанс 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

25 април 2019
20:00
РК Вардар Македонија 31–23 Унгарија РК Пик Сегед СЦ „Јане Сандански“, Скопје
Гледачи: 5,500
Игор Карачиќ, Даинис Криштопанс 8 (14–12) Банхиди 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

 • Полуфинале
1 јуни 2019
18:00
Барселона Шпанија 27–29 Македонија Вардар Арена „Ланксес“, Келн
Гледачи: 19,250
Судии: Сондорс (LAT)
Гомеш 9 (16–9) Криштопанс 10
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
 • Финале
2 јуни 2019
18:00
Вардар Македонија 27–24 Унгарија Веспрем Арена „Ланксес“, Келн
Гледачи: 19,250
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Фереира 6 (16–11) Махе 6
Suspension 4×добил жолт картон Report Suspension 1×добил жолт картон
 • Светско клупско првенство во ракомет. Вардар го освои третото место.
28 август 2019
20:00
РК Вардар Македонија 34–27 Саудиска Арабија РК Мудхар Спортска сала Дамам, Дамам
Гледачи: 3,200
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Дибиров 7 (17–12) Jaziri 6
Suspension 1×добил жолт картон Report Suspension
29 август 2019
17:20
РК Вардар Македонија 30–34 Германија РК Кил Спортска сала Дамам, Дамам
Судии: Куртагич, Ветервик (SWE)
три играчи по 5 (17–19) Билик 9
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон14 септември 2019
17:15
РК Монпелје Франција 31–33 Македонија РК Вардар Монпелје
Гледачи: 2,700
Судии: Ѓединг, Хансен (DEN)
Порт 7 (17–16) Шкубе 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
22 септември 2019
17:00
РК Вардар Македонија 32–27 Португалија РК Порто СЦ „Јане Сандански“, Скопје
Гледачи: 4,800
Судии: Бркиќ, Јусуфхоџиќ (AUT)
Чупиќ, Криштопанс 7 (14–16) Бранквинхо 6
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
29 септември 2019
17:00
РК Мотор Запорожје Украина 30–31 Македонија РК Вардар Спортска сала Јуност, Запорожје
Гледачи: 2,600
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (CRO)
Сорока 8 (18–16) Дибиров 10
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Report Suspension 2×добил жолт картон
12 октомври 2019
17:30
РК Вардар Македонија 20–31 Германија ТХВ Кил СЦ „Јане Сандански“, Скопје
Гледачи: 5,500
Судии: Брунер, Салах (SUI)
Дибиров 5 (4–16) Дувњак, Пекелер 6
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 2×добил жолт картон
19 октомври 2019
17:30
РК Веспрем Унгарија 39–30 Македонија РК Вардар Арена Веспрем, Веспрем
Судии: Реверет (FRA)
Шмит 8 (21–17) Дибиров 8
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 5×добил жолт картон 1×Red card
3 ноември 2019
17:00
РК Вардар Македонија 36–31 Белорусија РК Мешков Брест СЦ „Јане Сандански“, Скопје
Гледачи: 4,900
Судии: Еласон, Палсон (ISL)
Криштопанс 9 (19–17) Микита Вајлупов 9
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
9 ноември 2019
17:30
РК Вардар Македонија 28–28 Полска РК Виве Келце СЦ „Јане Сандански“, Скопје
Гледачи: 4,900
Судии: Шулце, Tönnies (GER)
Шкубе 7 (17–16) Јанц 7
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension
16 ноември 2019
18:00
РК Виве Келце Полска 35–25 Македонија Vardar Спортска сала Легионов, Келце
Гледачи: 4,200
Судии: Лопез, Рамирез (ESP)
Карачиќ 6 (17–14) Дибиров 9
Suspension 2×добил жолт картон Report Suspension 1×добил жолт картон
23 ноември 2019
17:30
РК Мешков Брест Белорусија 31–22 Македонија РК Вардар Спортска сала Викторија, Брест
Гледачи: 2,400
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
Вајлупов 12 (12–13) Стоилов 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон


15 септември 2019
17:00
РК Еурофарм Работник Македонија 29–30 Португалија РК Спортинг Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 2,100
Судии: ердоган, Оздениз (TUR)
Јотиќ, Остроушко 5 (16–15) Гионеа 10
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
18 септември 2019
19:00
РК Савехоф Шведска 25–24 Македонија РК Еурофарм Работник Сала Партиле, Партиле
Гледачи: 850
Судии: Болич, Хуриќ (AUT)
Карлсон, Сунајко 5 (10–15) Јотиќ 8
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
29 септември 2019
12:10
РК Бидасоа Ирун Шпанија 26–25 Македонија РК Еурофарм Работник Спортска сала Ирун, Ирун
Гледачи: 1,698
Судии: Циндриќ,Гонзурек (CRO)
Новела 8 (11–14) Остроушко 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card
13 октомври 2019
17:00
РК Еурофарм Работник Македонија 31–30 Финска РК Рихимаки Кокс Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 2,500
Судии: Андорка, Хукер (HUN)
Остроушко 8 (17–13) Таминен 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
20 октомври 2019
17:00
РК Еурофарм Работник Македонија 23–24 Словачка РК Татран Прешов Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 3,000
Судии: Leszczyński, Piechota (POL)
Остроушко 8 (14–13) Рабек 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
2 ноември 2019
18:00
Tatran Prešov Словачка 31–29 Македонија РК Еурофарм Работник Градска сала Прешов, Прешов
Гледачи: 1,124
Судии: Гасми, Гасми (FRA)
Рабек 10 (15–14) Остроушко 8
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон
9 ноември 2019
19:30
РК Спортинг Португалија 36–26 Македонија РК Еурофарм Работник Спортска сала Лисабон, Лисабон
Гледачи: 1,341
Судии: Бумгарт, Вилд (GER)
Роха 7 (17–11) Јотиќ 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
17 ноември 2019
17:00
РК Еурофарм Работник Македонија 32–31 Шведска РК Савехоф Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 2,000
Судии: Набокау, Кулиќ, (BLR)
три играчи 6 (18–12) Богојевиќ 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
20 ноември 2019
18:00
РК Рихимаки Кокс Финска 23–21 Македонија РК Еурофарм Работник Спортска сала Рихимаки , Рихимаки
Гледачи: 575
Судии: Бацковиќ, Палачковиќ , (SVN)
Таминен 6 (13–13) Јотиќ 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Одбојка[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
5 јануари 20:00 Украина  3–1  Македонија 25–19 28–26 23–25 25–23   101–93 Извештај
9 јануари 20:15 Македонија  3–0  Унгарија 25–21 25–20 25–21     75–62 Извештај
Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
12 септември 17:30 Финска  3–1  Македонија 25–23 25–22 23–25 25–21   98–91 Извештај
13 септември 17:30 Македонија  0–3  Турција 20–25 23–25 13–25     56–75 Извештај
14 септември 17:30 Македонија  0–3  Русија 15–25 16–25 28–30     59–80 Извештај
16 септември 20:30 Белорусија  1–3  Македонија 25–23 19–25 27–29 20–25   91–102 Извештај
17 септември 17:30 Словенија  1–3  Македонија 24–26 28–30 25–19 24–26   101–101 Извештај

Клубови[уреди | уреди извор]

Карате[уреди | уреди извор]

Македонските каратисти Петар Спасеновски и Доан Османи освоија златни медали, додека Бојан Костов - сребрен медал, на Европското првенство во Данска до 21 година.

Шах[уреди | уреди извор]

 • Меѓународен турнир во шах „Гостивар Рапид Опен 2019“

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AttendanceGroupG.
 2. ФФМ ја исплати рекордната премија за првото место во Лига на нации. Сејдини: Поставивме стандард како ќе работиме и во иднина