Македонија во 2005 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 2005 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

 • 1 јануари - Основана Дирекција за храна.
 • 15 јануари - Владата на Република Македонија со цел да се зајакнат и координираат активностите, назначува Национален координатор за подготовките на земјата за членство во НАТО.
 • 31 јануари - Владата на Република Македонија ги финализирала одговорите од Прашалникот на Европската Комисија за апликацијата на Република Македонија за членство во ЕУ.

февруари[уреди | уреди извор]

 • 14 февруари - Делегација на Република Македонија во Брисел ги предададе Одговорите на прашалникот од Европската Комисија на претседателот на Европската комисија Хозе Мануел Баросо.

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

DOM Party-new logo.jpg
NSDP-logoweb.jpg
 • 9 ноември - Европската комисија го објави мислењето за кандидатурата на Република Македонија за членство во Европската унија. Во мислењето се препорачува доделување на статус кандидат за членство во ЕУ.
 • 26 ноември - Лилјана Поповска ја формира Демократска обнова на Македонија.
 • 30 ноември - Тито Петковски ја формира НСДП, како реакција на незадоволството кое подолго време владееше во редовите на СДСМ. Формирањето на оваа партија се смета како еден од главните фактори за поразот на владата на Владо Бучковски во јули 2006 година. На тие избори НСДП освои 6 пратенички места и стана дел од владејачката коалиција.

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

 • За првпат е доделен Орден за воени заслуги.
 • Македонија со 38% невработеност.
 • Комбиниран медицински тим од три земји вклучувајќи ја и Македонија им се придружува на силите на НАТО во Авганистан..
 • Македонија е домаќин на вежбите на ПзМ „Кооперативен придрушник 05“ и „Кооперативен стрелец 05“.
 • Основан е ЕЛЕМ.
 • Основан е МЕПСО.
 • Основано е КБ Прво пензиско друштво.

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

2005-02-09
16:00
Македонија  0 – 0  Андора Градски, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Јохан Вербист (Белгија)
(Report)

2005-03-30
20:00
Македонија  1 – 2  Романија Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Том Овребо (Норвешка)
Мазнов гол 31' (Report) Митае гол 18'58'

2005-06-04
20:00
Ерменија  1 – 2  Македонија Ханрапетакан, Ереван
Гледачи: 2.870
Судија: Селчук Дерели (Турција)
Манучаријан гол 55' (Report) Пандев гол 29' (пен..)47'

2005-06-08
17:00
Чешка  6 – 1  Македонија На Стендлеч, Теплице
Гледачи: 14,150
Судија: Артуро дауден Ибанез (Шпанија)
Колер гол 41'45'48'52'
Роситцки гол 73'
Барош гол 87'
(Report) Пандев гол 13'

2005-08-17
20:00
Македонија  0 – 3  Финска Градски, Скопје
Гледачи: 6,800
Судија: Матеу Матеас (Англија)
(Report) Еременко гол 8'45'
Роија гол 87'

2005-09-07
19:00
Финска  5 – 1  Македонија Ратина, Тампере
Гледачи: 6,467
Судија: Кристин Јакобсон (Израел)
Форсел гол 10'12'61'
Тихинен гол 41'
Ерменко гол 54'
(Report) Мазнов гол 48'

2005-10-12
19:30
Холандија  0 – 0  Македонија Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 50,000
Судија: Стефано Фарина (Италија)
(Report)

* Пријателски натпревари

11 11 2005
15:00
Иран  1 – 2  Македонија Азади - Лџ Куп, Техеран
Гледачи: 10,000
Судија: Делевар Рахман (Бахреин)
Хашемијан Вахид гол 14' Report Карчев Никола гол 8'
Нухиу Андреј гол 41'

12 11 2005
16:00
Лихтенштајн  1 – 2  Македонија Рајн Парк, Вадуз
Гледачи: 16,000
Судија: Делевар Рахман (Бахреин)
Делиа Фабио гол 14' Report Балдовалиев Зоран гол 81'
Илиоски Баже гол 90'

13 11 2005
15:00
Парагвај  1 – 0  Македонија Азади - Лџ Куп, Техеран
Гледачи: 3,000
Судија: Мосафари Навид (Иран)
Лопез Педро гол 11' Report

Кошарка[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]