Благица Павловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благица Павловска
Животописни податоци
Потекло4 декември 1958(1958-12-04)(65 г.)
Говрлево, НР Македонија, ФНРЈ
Жанровимакедонска народна музика
Период на активност1993 - денес

Благица Хаџи Павловска или само Благица Павловска (р. 4 декември 1958) — македонска пејачка на народна музика.[1] Таа живее и работи во Скопје. Покрај соло кариерата, Благица Павловска понекогаш настапува со групата наречена „Четири грации“, каде покрај Благица се и Андријана Алачки, Росана Тодоровска и Бади Бекир.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Не можам да те заборавам (1993)
 • Птичица (1993)
 • Вљубена жена (1995)
 • Скрешено срце (1998)
 • ...И цело Врање (1998)[2] - српско издание
 • Цело Скопје (1998)
 • Спиј мирно моја плането (2000)
 • Те закам земјо црвена булко (2002)
 • Казино (2002)
 • Доктори 100 да ме лечат (2003)
 • The Best of Blagica Pavlovska (2004) - бугарско издание
 • Благица Павловска (2005)
 • Добро утро Македонијо (2006)
 • Мајката наша Македонија (2019)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
4 грации 2006 -
Многу љубови 2012 BOX Production
Дома ми е најубаво 2017 IN production
Христос Воскресна 2017 Миле Грозданоски

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ohridski skandal!“ (хрватски). Press Online. 28 август 2008. Архивирано од изворникот на 2012-08-30. Посетено на 11 February 2011.
 2. За албумот

Поврзано[уреди | уреди извор]