Благица Павловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Благица Павловска
ПотеклоГоврлево, Македонија
Жанровимакедонска народна музика
Период на активност1993 - денес

Благица Хаџи Павловска или само Благица Павловска е македонска пејачка на народна музика.[1] Таа живее и работи во Скопје. Покрај соло кариерата, Благица Павловска понекогаш настапува со групата наречена „Четири грации“, каде покрај Благица се и Андријана Алачки, Росана Тодоровска и Бади Бекир.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Не можам да те заборавам (1993)
 • Птичица (1993)
 • Вљубена жена (1995)
 • Скрешено срце (1998)
 • ...И цело Врање (1998)[2] - српско издание
 • Цело Скопје (1998)
 • Спиј мирно моја плането (2000)
 • Те закам земјо црвена булко (2002)
 • Казино (2002)
 • Доктори 100 да ме лечат (2003)
 • The Best of Blagica Pavlovska (2004) - бугарско издание
 • Благица Павловска (2005)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
4 грации 2006 -
Многу љубови 2012 BOX Production
Дома ми е најубаво 2017 IN production

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ohridski skandal!“ (Croatian). Press Online. 28 August 2008. конс. 11 February 2011. 
 2. За албумот

Поврзано[уреди | уреди извор]