Македонија во 1991 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 1991 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

Собрание на СРМ

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

 • 1 мај- Точно во 6 часот наутро во скопскиот етер започна да работи радиото "Канал 103".
 • 6 мај - Во Сплит е убиен Сашко Гешовски, прва македонска жртва во конфликтот во поранешна Југославија. Тој ден Гешовски бил на должност стражар во командата на воено поморската област во Сплит каде на протести излегле околу 30.000 демонстранти.
 • 7 мај - Претседателот Глигоров упати предлог за донесување на нов Устав на Македонија[1].

јуни[уреди | уреди извор]

 • 7 јуни - Со одлука на Собранието на СРМ, одредницата "Социјалистичка" од името на СР Македонија е изоставена и републиката го носи називот Република Македонија.

јули[уреди | уреди извор]

 • 7/11 јули - Прва официјална посета на Глигоров во странство, во Република Турција.
 • 22 јули - Седница на Претседателството на СФРЈ во Охрид во проширен состав. Усвоена заедничка Изјава против употреба на сила.

август[уреди | уреди извор]

Дел од насловната на весникот

септември[уреди | уреди извор]

Плакат за независност
 • 2 септември - Во Скопје е формирано Геронтолошко друштво на Р.Македонија.
 • 8 септември - Во Република Македонија се одржа референдум "... за суверена и самостојна држава Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверените држави на Југославија". Со мнозинство гласови референдумот беше усвоен.

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

 • 2 декември - Претседателот Глигоров упати писмо до шефовите на странските дипломатии и влади за признавање на Република Македонија.
 • 15 декември - Во Скопје, во хотелот "Гранд", првпат се одржа манифестацијата Избор на најубава Ромка во РМ. Титулата најубава ја понесе Лиза Јашарова.
 • 23 декември - Во Скопје е регистрирано здружението Млади европски федералисти на Македонија. За претседател е избран Нано Ружин.

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Плакат од филмот Тетовирање

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

 • Зоран Шоров е прогласен за најдобар спортист на Македонија.

Фудбал[уреди | уреди извор]

 • Формирана е навивачката група Гемиџии.

Кошарка[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија е се што имаме“, Киро Глигоров (2001), стр. 548.