Александар Игњовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Србија Александар Игњовски
Игњовски на тренинг со Минхен 1860 во 2009.
Лични податоци
Полно име Александар Игњовски
Роден на 27 јануари 1991(1991-01-27)(33 г.)
Роден во Панчево, СФР Југославија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Фрајбург Фрајбург
Број 2
Младинска кариера
1998–2008 ОФК Белград ОФК Белград
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2011 ОФК Белград ОФК Белград 23 (3)
2009–2011Минхен 1860 Минхен 1860 53 (0)
2011–2014 Вердер Бремен Вердер Бремен 60 (1)
2014–2016 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 38 (0)
2016– Фрајбург Фрајбург 19 (0)
Репрезентација
2009–2011 Србија Србија 21 10 (1)
2012– Србија Србија 12 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 00:59, 11 June 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 ноември 2016

Александар Игњовски, (роден на 27 јануари 1991 година во Панчево[1]) — српски фудбалер со македонско потекло, десен бек на Фрајбург.

Наводи[уреди | уреди извор]