Македонија во 2010 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 2010 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

 • 5 март - Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски учествуваше на нефрмалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ .
 • 16 март - Во петтиот натпервар од Светската лига, ватерполо репрезентацијата на Македонија ја победи репрезентацијата на Грција со резултат 7:6.

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

 • 2 јуни - во Сараево, во организација на Шпанското претседателство со ЕУ, се одржа состанок на високо ниво ЕУ–З.Балкан, со цел одбележување на 10-годишнината од Загребскиот самит ЕУ-З.Балкан, на кој. ЕУ ја потврди посветеноста кон земјите од З.Балкан и нивната европска интеграција, потенцирајќи дека тоа останува еден од последните предизвици за градење демократска и обединета Европа и дека Брисел ќе продолжи со поддршката за напорите на регионот да ги исполни критериумите за членство.
 • 3 јуни - во Скопје се одржа Седмиот состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација.
 • 21/22 јуни-Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус престојува во официјална посета на Република Македонија [3].

јули[уреди | уреди извор]

 • 14 јули - Претседателот на Република Латвија Валдис Затлерс, престојува во официјална посета на Република Македонија[4].
 • 27 јули - во Брисел, се одржа Седмиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и ЕУ, согласно Спогодбата за стабилизација и асоцијација..

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

 • 11 септември - во Брисел, На покана на министерот за надворешни работи на Белгија Стивен Ванакере, министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски учествуваше на неформалниот состанок на Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија.

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

 • 9 ноември - Европската комисија ја обнови препораката за почеток на пристапните преговори со Македонија, изнесена во Извештајот за напредокот на Македонија во 2010.
 • 28 ноември - Основана е партијата Албански сојуз.

декември[уреди | уреди извор]

Податоци[уреди | уреди извор]

 • Во 2010 година биле произведени 168 010 тони домати.
 • Во 2010 година биле произведени 134 885 тони лубеници.
 • Во 2010 година биле произведени 121 383 тони јаболка.
 • Во 2010 година биле произведени 5 701 тони цреши.
 • Во 2010 година биле произведени 1426 тони дуњи.
 • Во 2010 година биле произведени 537 200 тони млеко.
 • Во 2010 година биле произведени 294 000 тони месо.
 • Во 2010 година биле произведени 825 тони мед.
 • Во 2010 година имало 778 404 овци.

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Ѓоко Танески

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Мајки

Згради и градби[уреди | уреди извор]

споменик на Ченто

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

* Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Б

3 септември 2010
20:30 UTC+2
Словачка  1 – 0  Македонија Стадион Пасиенки, Братислава
Гледачи: 5,980
Судија: Клаудио Кирчета (Швајцарија)
Холошко гол 90+1' Извештај
7 септември 2010
20:00 UTC+2
Македонија  2 – 2  Ерменија Филип II, Скопје
Гледачи: 21.000
Судија: Еспен Бернцен (Норвешка)
Ѓуровски гол 42'
Наумовски гол 90+6' (pen.)
Извештај Мовсисјан гол 41'
Манучарјан гол 90+1'
8 октомври 2010
19:00 UTC+2
Андора  0 – 2  Македонија Стадион Комунал, Андора ла Велја, Андора ла Велја
Гледачи: 1,000
Судија: Гедиминас Мазеика (Литванија)
Извештај Наумовски гол 42'
Шиков гол 60'
12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Македонија  0 – 1  Русија Филип II, Скопје
Гледачи: 17.000
Судија: Стефан Јохансон (Шведска)
Извештај Кержаков гол 8'

* Пријателски натпревари

03 03 2010
14:30
Македонија  2 – 1  Црна Гора Арена Филип 2, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Јанку Албани (Албанија)
Наумовски Илчо гол 27'
Пандев Горан гол 30'
Report Баша Марко гол 62'

29 05 2010
15:30
Азербејџан  1 – 3  Македонија Спортплац, Бишофсхофен Австрија
Гледачи: 1,500
Судија: Драбек Дитмар (Австрија)
Мемедов Елин гол 90' Report Тричковски Игор гол 8'
Садиков Рашид гол 66' (о.г)
ѓуровски Марио гол 88'

02 06 2010
19:00
Македонија  1 – 0  Романија Линд, Филах, Австрија
Гледачи: 400
Судија: Краснитер Манфред (Австрија)
Шиков Ванче гол 28' Report

11 08 2010
20:00
Малта  1 – 1  Македонија Те Кал, Ла валета
Гледачи: 1,000
Судија: Роси Габриеле (Сан Марино)
Мифсуд Михаел гол 47' Report Тричковски Игор гол 37'

17 11 2010
18:00
Албанија  0 – 0  Македонија Скендербег, Корчула
Гледачи: 6,000
Судија: Хусеин Гочек (Турција)
Report

22 12 2010
12:30
Кина  1 – 0  Македонија Гуангунг, Гуангуџоу
Гледачи: 8.000
Судија: Ким Јонг Хуек (Ј.Кореја)
Џуасјинг Денг гол 90+4' Преглед

* Фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година

Датум Место Противник Резултат* Вид на натпревар
12 октомври 2010 Елбасан, Албанија Албанија Албанија 0:0
пријателски натпревар
16 ноември 2010 Скопје, Македонија Мали Мали 3:1

* Европско првенство во фудбал за жени до 19 години - 2010

24 мај 2010
17.00
Македонија Македонија 0 – 6  Шпанија Арена Филип II Македонски, Скопје
Гледачи: 8.000
Судија: Каролина Радзик-Јохан (Полска)
(Извештај) Марија Галан гол 38'
Ирене дел Рио гол 53'
Каролина Ферез гол 81'
Марија Викториа Лозада гол 85'
Ана Бусета гол 87'
Најара Беристаин гол 90+2'
27 мај 2010
17.00
Македонија Македонија 0 – 7  Холандија Железарница, Скопје
Судија: Рона Дејли (Ирска)
(Извештај) Лике Мартенс гол 1' гол 66'
Ванити Лавериса гол 10' гол 45'
Кирстен Коопманс гол 23' гол 56'
Маури ван де Ветеринг гол 79'
30 мај 2010
17.00
 Франција 6 – 1 Македонија Македонија Милано Арена, Куманово
Гледачи: 200
Судија: Петар Худа (Словачка)
Марина Маканза гол 12' гол 40'
Камил Катала гол 14'
Амели Барбета гол 15' гол 88'
Леа Ле Гарек гол 72'
(Извештај) Наташа Андонова гол 66'

Кошарка[уреди | уреди извор]

2 август 2010
19:00
Извештај Украина  58 – 71  Македонија    Олимп, Јужне
Гледачи: 1.850
Судии: Јакуб Замојски, Зоран Сутуловиќ, Сергеј Михајлов
Четвртини: 22–17, 9–13, 17–20, 10–21
Пое: Денис Лукашов 12
Ско: Сергеј Гладир 10
Дод: Дмитро Глиебов 4
Пое: Перо Антиќ 26
Ско: Перо Антиќ 6
Дод: Маркес Оскар Грин 7
5 август 2010
20:45
Извештај Македонија  78 – 44  Унгарија    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 5.500
Судии: Јарослав Јанац, Христос Христодулу, Саша Маричиќ
А1 ТВ
Четвртини: 23–10, 16–10, 19–11, 20–13
Пое: Тодор Гечески 17
Ско: Дамјан Стојаноски 6
Дод: Маркес Оскар Грин 6
Пое: Адам Ханга 13
Ско: Адам Ханга 6
Дод: Адам Ханга 6
8 август 2010
16:00
Извештај Обединето Кралство  104 – 96  Македонија Пдж  Универзитет Нортумбрија, Њукасл
Судии: Хуан Карлос Гарсија Гонзалес, Џозеф Бисанг, Јоаким Форсберг
Четвртини: 29–18, 18–25, 21–25, 19–19, Пдж: 17–9
Пое: Попс Менсах Бонсу 27
Ско: Луол Денг 11
Дод: Луол Денг 9
Пое: Бо Мекалеб 30
Ско: Тодор Гечески 6
Дод: Бо Мекалеб 4
14 август 2010
20:45
Извештај Македонија  70 – 56  Босна и Херцеговина    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 7.000
Судии: Миливое Јовчиќ, Никола Лепетиќ, Харалампос Каракацунис
А1 ТВ, БХ ТВ
Четвртини: 26-12, 13-12, 12-21, 19-11
Пое: Бп Меккалеб 19
Ско: Предраг Самаџиски 10
Дод: Перо Антиќ, Дамјан Стојановски 3
Пое: Хенри Домеркант 13
Ско: Ратко Варда, Милан Милошевиќ, Феликс Којадиновиќ 6
Дод: Феликс Којадиновиќ 5
17 август 2010
20:45
Извештај Македонија  71 – 55  Украина    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судии: Константинос Музикис, Драган Нешковиќ, Емин Могулкоч
А1 ТВ
Четвртини: 21–19, 14–10, 18–12, 18–14
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 18
Ско: Тодор Гечевски 7
Дод: Лестер Бо МекКејлеб 4
Пое: Серхиј Лишчук 11
Ско: Денис Ликашов 6
Дод: Дмитро Глиебов 3
20 август 2010
19:00
Извештај Унгарија  85 – 82  Македонија    Спортска сала Тисалигети, Солнок
Гледачи: 2.200
Судии: Марин Механџиев, Лујџи Ламоника, Ајтуг Екти
А1 ТВ
Четвртини: 13:25, 27:10, 20:16, 25:31
Пое: Адам Ханга 21
Ско: Петер Лоран 12
Дод: Мартон Фодор 5
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 35
Ско: Перо Антиќ 13
23 август 2010
20:45
Извештај Македонија  75 – 56  Обединето Кралство    Спортска арена Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судии: Сретен Радовиќ, Антонио Конде, Елиас Коромилас
А1 ТВ
Четвртини: 22–14, 21–13, 15–11, 17–18
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 20
Ско: Предраг Самарџиски 8
Дод: Лестер Бо МекКејлеб 4
Пое: Попс Менсах Бонсу 17
Ско: Попс Менсах Бонсу 13
Дод: Даниел Кларк 3
29 August 2010
20:45
Извештај Босна и Херцеговина  83 – 71  Македонија    Скендерија, Сараево
Гледачи: 1,000
Судии: Јари Раиниш, Георгиос Танацис, Марко Јурас
Четвртини: 16–21, 24–13, 18–18, 25–19
Пое: Нихад Дедовиќ 20
Ско: Алексеј Нешовиќ, Ратко Варда 7
Дод: Алексеј Нешовиќ, Хенри Домеркант 4
Пое: Лестер Бо МекКејлеб 19
Ско: Предраг Самарџиски 9
Дод: Лестер Бо МекКејлеб 3

Ракомет[уреди | уреди извор]

27 октомври 2010
17:15
Македонија  30 – 25  Естонија СРЦ Кале , Скопје
Гледачи: 1,500
Судии: Karlubik, Struhar (SVK)
Кире Лазаров 7 (16–10) Мик Пинонен 7
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
31 October 2010
20:00
Босна и Херцеговина  28 – 28  Македонија Сараево
Гледачи: 3,000
Судии: Dinu, Din (ROU)
Дамир Доборац 6 (15–13) Стевче Алушевски 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Report Suspension 3×добил жолт картон

Атлетика[уреди | уреди извор]

  • Резултати
   • Мажи
Атлетичар Дисциплина Личен рекорд Квалификации Финале Детали
Резултат Место Резултат Заостанување Место
Реџеп Селман Троскок 15,29 15,39 ЛР 27/28 Не се пласирал [1]
   • Жени
Атлетичар Дисциплина Личен рекорд Група Полуфинале Финале Детали
Резултат Место Резултат Место Резултат Заостанување Место
Ивана Рожман 100 м 12,07 12,90 31/32 Не се пласирала [2]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Alpine skiing pictogram.svg Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Cross country skiing pictogram.svg Скијачко трчање[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Гане Тодоровски
Димитар Зози

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Денес во Македонија ден на жалост, Кирилица, 17 април 2010
 2. http://kirilica.com.mk/vest2010.asp?id=49179
 3. http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/608991/index.html
 4. http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/614048/index.htm
 5. „НАСА одлучи едно од езерата на Титан да се вика „Охридско Езеро". Макфакс. 21 октомври 2010. Посетено на 21 октомври 2010. (македонски)
 6. Ohrid Lacus (Охридско Езеро) на Титан -“. Службен весник на планетарна номенклатура на Меѓународниот астрономски сојуз. 16 септември 2010. Посетено на 22 октомври 2010. (англиски)