Македонија во 2009 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 2009 година
Flag of North Macedonia.svg

Грбот на Македонија до 16 ноември
Грбот на Македонија по 16 ноември

Години : 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012

Лидери[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

Ѓорге Иванов, нов претседател на Македонија
Основана партијата „Обединети за Македонија“
  • 3/4 април - Во периодот од 3-4 април 2009 година се одржа Јубилејниот Самит на НАТО (60 години НАТО) во Стразбур (Франција) и Кел (Германија). Иако Република Македонија не доби можност да учествува на Самитот, во чл. 22 од Финалната Декларација од Самитот НАТО, Северно-атлантскиот совет уште еднаш се повика на договорот од Самитот во Букурешт, за упатување покана за Република Македонија веднаш штом ќе биде најдено заедничко прифатливо решение за името во рамки на ОН. НАТО ќе продолжи и натаму да дава поддршка и асистенција на реформските напори на Владата на Република Македонија. НАТО исто така ја поздрави скорешната одлука на Република Македонија да ја зголеми својата контрибуција во ИСАФ.[2]
  • 5 април - Втор круг од Претседателските и Локалните избори во Македонија. Ѓорге Иванов избран за нов претседател на Македонија.

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

  • 18/19 јуни - Во Брисел се одржа Шестиот состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација.

јули[уреди | уреди извор]

  • 15 јули - Европската комисија препорача укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од 1 јануари 2010 година.

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

  • 13 октомври - Се одржа состанок Република Македонија со Високиот политички комитет на НАТО (зајакнат), на кој беше претставен текстот на Годишната национална програма на Република Македонија за 2009-2010 година за членство во НАТО, како дел од 11-от циклус на Акциониот план за членство во Алијансата.
  • 14 октомври - Европската комисија препорача почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ[3].

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Next time на Евровизија 2009

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

  • Кока-Кола од Македонија прогласена за најдобра кока произведена во целиот свет.

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

1 април 2009
20:45 UTC+2
Холандија  4 – 0  Македонија Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 47,750
Судија: Петер Расмусен (Данска)
Кујт гол 16'41'
Хунтелар гол 25'
Ван дер Варт гол 88'
Report

6 јуни 2009
17:45 UTC+1
Македонија  0 – 0  Норвешка Филип II Арена, скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Паоло Таглиавенто (Италија)
Report

10 јуни 2009
17:45 UTC+1
Македонија  2 – 0  Исланд Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: саид Енџими (Франција)
Стојков гол 10'
Ивановски гол 86'
Report

5 септември 2009
15:00 UTC+1
Шкотска  2 – 0  Македонија Хамден Парк, Глазгов
Гледачи: 50,214
Судија: Волфганг Старк (Германија)
Браун гол 56'
МекФаден гол 80'
Report

9 септември 2009
20:30 UTC+2
Норвешка  2 – 1  Македонија Улевал , Осло
Гледачи: 14,776
Судија: Бруно Паиксао (Португалија)
Хелштад гол 2'
Џ. Рисе гол 25'
Report Грнчаров гол 79'

* Пријателски натпревари

11 02 2009
15:00
Молдавија  1 – 1  Македонија Мардан, Анталија Турција
Гледачи: 500
Судија: Салиј Павел (Казахстан)
Андронич Валери гол 61' Report Пандев Горан гол 85'

12 08 2009
21:30
Македонија  2 – 3  Шпанија Арена Филип 2, Скопје
Гледачи: 25,000
Судија: Питер Винк (Холандија)
Пандев Горан гол 8'33' Report Торес фернандо гол 84'
Пике Жерард гол 54'
Риера Алнерт гол 56'

11 10 2009
15:00
Македонија  2 – 1  Катар Арена Филип 2, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Георгиев Цветан (Бугарија)
Пандев Горан гол 25'40' Report Муса Харун гол 24'

14 11 2009
13:00
Македонија  3 – 0  Канада Младост, Струмица
Гледачи: 3,500
Судија: Генов Антон (Бугарија)
Седловски Гоце гол 48'
Пандев Горан гол 62' (пен..)пен'
Report

18 11 2009
15:30
Иран  1 – 1  Македонија Азади, Техеран
Гледачи: 1,500
Судија: Моради Масуд (Иран)
Тејмуран Андроник гол 36' Report Пандев Горан гол 49'

Кошарка[уреди | уреди извор]

* Европско првенство во кошарка 2009. Македонија го освои 9 место.

7 септември
16:30
Извештај Македонија Македонија 54 – 86  Грција    Хала Арена, Познањ
Гледачи: 1,900
Судии: Иво ДОлинек (ЧЕШ), Илија Белошевиќ (СРБ), Јакуб Замојски (ПОЛ)
Четвртини: 13–28, 15–24, 9–17, 17–17
Пое: Мејси 12
Ско: Гечевски 6
Аси: Стефанов 4
Пое: Спанулис 17
Ско: Бурусис 8
Аси: Калатес 5
8 септември
16:30
Извештај Израел Израел 79 – 82 Македонија Македонија    Хала Арена, Познањ
Гледачи: 1,600
Судии: Илија Белошевиќ (СРБ), Даниел Хиерецуело (ШПА), Матеј Болтауцер (СЛО)
Четвртини: 19-17, 20-23, 16-20, 24-22
Пое: Бурнштејн 25
Ско: Мекел 7
Аси: Бурнштејн, Елијаху 4
Пое: Антиќ 19
Ско: Стефанов 8
Аси: Стефанов 4
9 септември
16:30
Извештај Македонија Македонија 71 – 81  Хрватска    Хала Арена, Познањ
Судии: Иво Долинек (ЧЕШ), Даниел Хиерецуело (ШПА), Матеј Болтауцер (СЛО)
Четвртини: 26-20, 22-14, 13-22, 10-25
Пое: Стефанов, Соколов, Мејси 12
Ско: Антиќ, Мејси 10
Аси: Стефанов 5
Пое: Вујчиќ 12
Ско: Рожиќ 6
Аси: Планиниќ 7
11 септември
21:00
Извештај  Франција 83 – 57 Македонија Македонија    Спортска сала Лужничка, Бидгошч
Гледачи: 2,000
Судии: Ромуалдас Бразаускас (ЛИТ), Дамир Јавор (СЛО), Енгин Кенерман (ТУР)
Четвртини: 24–9, 25–9, 18–17, 16–22
Пое: Пјетрус, Коло 14
Ско: Траоре 6
Аси: Диао 4
Пое: Гечевски, Соколов, Мејси 9
Ско: Самарџиски 8
Аси: В. Стефанов, Гечевски, Мираковски, Р. Стефанив, Антиќ, Самарџиски, Мејси 1
September 13
15:45
Извештај Македонија Македонија 86 – 75  Германија    Спортска сала Лужничка, Бидгошч
Гледачи: 2.500
Судии: Даниел Хиерезуело (ШПА), Томас Јасевичиус (ЛИТ), Матеј Болтауцер (СЛО)
Четвртини: 18–14, 18–22, 26–14, 24–25
Пое: Стефанов 25
Ско: Гечевски, Антиќ 6
Аси: Мираковски 3
Пое: Штајнгер 14
Ско: Шулце 7
Аси: Шафарцик 5
15 септември
15:45
Извештај  Русија 71 – 69 Македонија Македонија    Спортска сала Лужничка, Бидгошч
Гледачи: 2,000
Судии: Хуан Артеага (ШПА), Миливоје Јовчиќ (СРБ), Енгин Кенерман (ТУР)
Четвртини: 14–10, 19–19, 16–20, 22–20
Пое: Мозгов 25
Ско: Мозгов 11
Аси: Понкрашов 7
Пое: Антиќ 19
Ско: Антиќ 10
Аси: Стефанов 4

Ракомет[уреди | уреди извор]

17 јануари
19:30
Македонија Македонија 24 – 25 Тунис Тунис Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3.500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
К. Лазаров 9 (14–13) Tej 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card
18 јануари
15:30
 Алжир 19 – 32 Македонија Македонија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 2.000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
Чехбур 6 (8-16) К. Лазаров 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 јануари
15:30
 Полска 29 – 30 Македонија Македонија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 1.500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
М. Левски, Бјелецки 7 (15-16) К. Лазаров 13
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
21 јануари
17:30
Македонија Македонија 23 – 33  Германија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3,800
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
К. Лазаров 9 (14–13) Гландорф 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
22 јануари
15:30
Македонија Македонија 36 – 30  Русија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 4,000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
К. Лазаров 13 (15–14) Игропуло 13
10×Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
24 јануари 2009
15:30
Македонија  27 – 29  Норвешка Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 4,500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
К. Лазаров 9 (13–16) Тведен 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card
25 јануари 2009
20:15
Данска  32 – 24  Македонија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 5,500
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Кристијансен 8 (13–12) К. Лазаров 8
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
27 јануари 2009
15:30
Македонија  28 – 32  Србија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 3,500
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
К. Лазаров 7 (16–15) Илиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Ватерполо[уреди | уреди извор]

20 јули, 2009
19:40 Македонија Македонија 4 - 6  Романија Репорт
22 јули, 2009
17:00  САД 13 - 6 Македонија Македонија Report
24 јули, 2009
21:00 Македонија Македонија 5 - 12  Италија Репорт

Починати[уреди | уреди извор]

Боре Ангеловски
Георги Василевски

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. www.macedonianembassy.org
  2. [1]
  3. „EК препорача почеток на преговори со Македонија“. Deutsche Welle. 14 октомври 2009. Посетено на 2011-01-01.