Прејди на содржината

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Николиќ

Координати: 41°15′43″N 22°44′56″E / 41.26194° СГШ; 22.74889° ИГД / 41.26194; 22.74889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Парохија Дојранска
Местоположба

Карта

Координати 41°15′43″N 22°44′56″E / 41.26194° СГШ; 22.74889° ИГД / 41.26194; 22.74889
Место Николиќ
Општина Дојран
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 2009
Осветување 7 мај 2009
Архитектонски опис
Површина 600 м2

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во дојранското село Николиќ, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа меѓу последните куќи во селото Николиќ, на патот кон плажата на брегот на Дојранското Езеро.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена и осветена на Ѓурѓовден во 2009 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветување на црква на свети великомаченик Георгиј во село Николиќ (дојранско)“. 7 мај 2009. Посетено на 2013-05-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]