Црква „Св. Максим Исповедник и Св. Григориј Палама“ - Стар Дојран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Максим Исповедник и Свети Григориј Палама
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Стар Дојран
Општина Дојран
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Максим Исповедник и Григориј Палама
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Св. Максим Исповедник и Св. Григориј Палама претставува православна манастирска црква во манастирскиот комплекс Партениј Зографски во Стар Дојран. Таа претставува една од трите цркви во манастирот[1] и зе наоѓа во затворениот дел на манастирот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]