Црква „Пресвета Богородица“ - Фурка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Пресвета Богородица
Furka, vo 1931.jpg

Црквата во 1931година

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°14′25″N 22°36′44″E / 41.24028° СГШ; 22.61222° ИГД / 41.24028; 22.61222Координати: 41°14′25″N 22°36′44″E / 41.24028° СГШ; 22.61222° ИГД / 41.24028; 22.61222
Населено место Фурка
Општина Дојран
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Пресвета Богордоица претставува православна црква во дојранското село Фурка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Поврзано[уреди | уреди извор]