Црква „Св. Марија Магдалена“ - Стар Дојран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Марија Магдалена
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Место Стар Дојран
Општина Дојран
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Марија Магдалена
Архитектонски опис

Св. Марија Магдалена претставува главната манастирска црква во манастирскиот комплекс Партениј Зографски во Стар Дојран. Таа претставува една од трите цркви во манастирот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]