Црква „Св. Ѓорѓи“ - Нов Дојран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°13′9″N 22°42′23″E / 41.21917° N; 22.70639° E / 41.21917; 22.70639Координати: 41°13′9″N 22°42′23″E / 41.21917° N; 22.70639° E / 41.21917; 22.70639
Населено место Нов Дојран
Општина Дојран
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи претставува православна црква во Нов Дојран.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]