Црква „Св. Царско Семејство Романови“ - Стар Дојран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Царско Семејство Романови
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Место Стар Дојран
Општина Дојран
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Романови
Архитектонски опис

Свето Царско Семејство Романови претставува православна манастирска црква во манастирскиот комплекс Партениј Зографски во Стар Дојран. Таа претставува една од трите цркви во манастирот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]